Karabük'te Antik Kent

Karabük'te 'Karadeniz'in Zeugması' olarak adlandırılan Antik Kent'de 2 yıl aradan sonra çalışmalara başlandı.

GÜNCEL .
karabükte antik kent

Eskipazar / Karabük'te MÖ 1. yüzyılda kurulduğu ve MS 8. yüzyıla kadar yerleşim amacıyla kullanıldığı tahmin edilen Hadrianaupolis'teki kazılarda, Anadolu'da örneklerine hiç görülmeyen bazı zemin mozaiklerine rastlanması araştırmacıları heyecanlandırıyor.

Gaziantep'te ortaya çıkan Zeugma mozaikleri kadar güzel nitelendirilen at, fil, panter, geyik ve grifon (sanat tarihinde görülen karışık bir hayvana verilen isim) gibi bir çok hayvan tasvir edilen mozaiklerle ünlenen antik kentte, kazı başkanlığına atanan Atatürk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Vedat Keleş başkanlığında yeni eserlerin ortaya çıkarılması planlanıyor.

Yrd. Doç. Dr. Keleş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hadrianaupolis öreninde daha önce sürdürülen kazıların hatalı olduğunu, ortaya çıkan eserlerin korunması için çalışmaların da yapılmadığını savundu.

Antik kentin bir an önce kurtarılması gerektiğini anlatan Keleş, şöyle dedi:

''Burada turizm ve arkeolojik açıdan potansiyel var. Çalışmalar, önce ortaya çıkan yapıları korumak ve daha sonra da kazı yapmak şeklinde ilerleyecek. Burası önemli kültürel varlıklarımız arasındadır. Ancak, çok tahribat var ve her geçen gün artıyor. Finansman desteği bulamazsak 2 yıl sonra insanlara göstereceğimiz bir şey kalmayacak. Buradaki mozaikler hassas ve çok çabuk dağılıyor. Süratle tarihi yapıların üstlerini kapatarak restorasyon çalımlarına başlamalıyız.''

Keleş, Hadrianaupolis'deki kazıların çok uzun süreyi kapsayacağına dikkati çekerek, ''Benim tahminim çalışmalar 50 yıl sürer'' dedi.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Karabük'te Antik Kent
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.