Halep yolunda

Türkiye ölümle pençeleşen Halep için seferber oldu. AFAD'dan Kızılay'a, TİKA'dan İHH'ya onlarca kurum, mazlumlara yardım yolunda tüm imkanlarını harekete geçirdi. İHH 100 TIR'lık yardım konvoyunu "Halep'e Yol Açın" sloganıyla İstanbul'dan Suriye'ye g

GÜNCEL .
halep yolunda

Türkiye bombalar altında inleyen, bir yandan da açlık ve soğukla pençeleşen Halepliler için seferber oldu. Başta AFAD, Kızılay, TİKA, İHH, Yeryüzü Doktorları, Diyanet Vakfı olmak üzere onlarca kurum, Suriyeli mazlumların imdadına yetişmek üzere harekete geçti. Bu kurumlardan İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, bir süredir yürüttüğü kampanya kapsamında toplanan yardımları düzenlenen törenle Suriye'ye yolladı. İHH'nın organizesinde elde edilen 100 TIR dolusu yardım, İstanbul Kazlıçeşme Meydanı'ndan Cilvegözü Sınır Kapısı'na doğru konvoy halinde yola çıktı. Konvoy güzergahındaki birçok kentten toplanacak yardımlarla birlikte TIR sayısının 1000'i bulması bekleniyor.

Halep

SURİYELİLER UNUTMAYACAK

İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım törende yaptığı konuşmada, günlerdir insanların, çocukların, kadınların katledildiğini, dünyanın her tarafında insanların bu katliamı seyrettiğini, büyük güçlerin ve İslam ülkelerinin sessiz kaldığını ifade ederek, "Halep'teki katliamı durdurmak için sadece Türkiye mücadele ediyor. Türkiye'nin masada güçlü olması için halkın sokaklarda olması lazım. Bu konvoy yola çıktığında katılın, eşlik edin ki görüşmeleri yapanlar da 'halk bunu istiyor' desin" dedi. Yıldırım, "Halep Türkmen şehridir, Müslüman şehridir. Evlerinizde oturmayın. Halep'e doğru yola çıkan bu konvoya dahil olun. Nasıl ki Sırpların katliamını Bosnalılar unutmadıysa, Rusya'nın, İran'ın katliamını da Suriyeliler unutmayacak. İnşallah ateşkes sağlanır ve siviller, yaralılar tahliye edilirse 100 bin temel ihtiyaç kolisine ihtiyaç var. Çadırlara, kışlık elbiselere ihtiyaç var" diye konuştu. İstanbul'dan yola çıkan yardım konvoyundaki gönüllüler, sırayla Sakarya, Ankara, Konya'dan geçerek Nevşehir'de 15 Temmuz şehidi astsubay Ömer Halisdemir'in kabrini ziyaret edecek, ardından Adana'nın Pozantı ilçesinde diğer illerden gelen konvoylarla biraraya gelecek. Konvoyun 17 Aralık'ta Cilvegözü'nde olması bekleniyor.

Müslüman uyuma!

100 TIR'lık yardımın Kazlıçeşme'deki uğurlanma törenine, İstanbul'un farklı illerindeki imam hatip lisesi öğrencileri de katıldı. Binlerce kişi, "Müslüman uyuma, kardeşine sahip çık"sloganları attı, "Halep ölüyor, dünya susuyor", "Halep'e yol aç", "Çocuklar uyurken susulur, ölürken değil", "Bombalanan Halep değil, insanlığımızdır" yazılı pankartlar taşıdı.

Tuhaf müdahale

Halep'teki katliamların sorumlusu İran'ın İstanbul Konsolosluğu önünde önceki gün gerçekleşen protesto bazı polislerin tuhaf müdahalesine sahne oldu. İstanbul Fatih'teki gösteriye polislerin müdahalesini Facebook üzerinden canlı yayınlayan bir gencin yüzüne sivil polis tarafından çok yakın mesafeden biber gazı sıkıldı. Teke, buna rağmen yayına devam ederken, çektiği acıyı da anlatmaya çalıştı. Saldırıya uğrayan Ömer Faruk Teke "Biz slogan atıyorduk, farklı bir istikametten gelen iki kişi İran Konsolosluk binasına taş atıp kaçtı. Polisler onlara müdahale edeceğine bir anda bize gaz sıkmaya başladılar" dedi. Gözüne gaz kapsülü isabet eden bir başka protestocu genç de gözünü kaybetme riskiyle hastaneye kaldırılarak ameliyat alındı.

AK Parti biner lira topluyor

Halep için bir kampanya da AK Parti tarafından düzenlendi. Başbakan Binali Yıldırım'ın talimatıyla yardım kampanyası başlatan AK Parti Grubu, milletvekillerinin her birinden en az biner lira yardım yapmasını istedi. Vekillere gönderilen yazıda, “Uzun süreden beri Suriye'nin Halep kentinde yaşanan insanlık dramı, artık dayanılmaz boyutlara ulaşmış, yaşam şartları iyice zorlaşmıştır. Hemen harekete geçilmezse, gıda ve insani ihtiyaç yetersizliğinin sebep olacağı büyük facia insanlık tarihine utanç verici kara bir leke olarak kaydedilecektir" ifadesine yer verilirken, vekillerin 'bin liradan az olmamak kaydıyla', cuma günü mesai bitimine kadar belirtilen banka hesap numaralarına yardımda bulunmaları istendi.

arti biner lira topluyor

Halep için bir kampanya da AK Parti tarafından düzenlendi. Başbakan Binali Yıldırım'ın talimatıyla yardım kampanyası başlatan AK Parti Grubu, milletvekillerinin her birinden en az biner lira yardım yapmasını istedi. Vekillere gönderilen yazıda, "Uzun süreden beri Suriye'nin Halep kentinde yaşanan insanlık dramı, artık dayanılmaz boyutlara ulaşmış, yaşam şartları iyice zorlaşmıştır. Hemen harekete geçilmezse, gıda ve insani ihtiyaç yetersizliğinin sebep olacağı büyük facia insanlık tarihine utanç verici kara bir leke olarak kaydedilecektir" ifadesine yer verilirken, vekillerin 'bin liradan az olmamak kaydıyla', cuma günü mesai bitimine kadar belirtilen banka hesap numaralarına yardımda bulunmaları istendi.- Yenişafak

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Halep yolunda
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.