Diyarbakır'da hakaret afişlerine tepkiler büyüyor

Diyarbakır'da Yenişehir Belediyesi, 'çocuk gelinlere' dikkati çekmek için bilboardlara astığı ve Danimarkalı bir karikatüristin...

GÜNCEL .
diyarbakırda hakaret afişlerine tepkiler büyüyor

Dünya Bülteni'nin haberine göre Diyarbakır'da DBP'li Yenişehir Belediyesi, "çocuk gelinlere" dikkati çekmek için bilboardlara astığı afişi, tepkiler üzerine kaldırarak özür diledi.

Belediyeye ait Kadın Politikalar Müdürlüğünün logosunun bulunduğu "Çocuk gelin yoktur, tecavüzcü erkek vardır" başlığıyla bilboardlara asılan afişte, Danimarkalı bir karikatüristin Peygamber Efendimiz  "Hz. Muhammed'e hakaret içeren" çizimi kullanıldı.

Diyarbakır İnanç Özgürlüğü Platformu Koordinatörü İbrahim Gökdemir, Diyarbakır'ın peygamberler ve sahabeler diyarı olduğunu belirterek belediyenin astığı afişin "kabul edilemez" olduğunu kaydetti.

Belediyelerin bu konudaki hassasiyeti gözetmesi gerektiğine dikkati çeken Gökdemir, şöyle konuştu:

"Bu, Diyarbakır halkına, Müslümanlara, sahabelere, değerlerimize, inançlarımıza saygısızlıktır. DBP'li belediyeler daha önce de çarşaflı kadını zincire bağlı bir şekilde anlatmaya çalışmıştı. Yapılan tüm bu çalışmalar, İslam'ın mukaddesatına bir hakarettir."

"KABUL EDEMEYECEĞİMİZ YAKLAŞIM TARZIDIR"

İnsan Hakları ve Mazlumlar için Dayanışma Derneği (MAZLUM-DER) Şube Başkanı Ali İhsan Gültekin de söz konusu karikatürün bir Müslümanı resmetmesi ve onun üzerinden bir sembolizm oluşturmasının kabul edilebilir bir durum olmadığını belirtti.

Afişin Diyarbakır sokaklarına asılmasını kabul edemeyeceklerini dile getiren Gültekin, "Bunu klasik seküler anlayışın İslami bakışla mesafesini ortaya koyan bir örnek olarak görüyoruz. 'Müslüman böyledir' diye bir figür ortaya çıkarılıyor. Bu çok kaba ve bizim tasvip edemeyeceğimiz seküler anlayışın doğurduğu bir sonuçtur" dedi.

"İSLAM'A HAKARETİ HİÇBİR MÜSLÜMAN KABUL EDEMEZ"

Diyanet-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Ömer Evsen ise afişi hazırlayanların pedofili ile mücadele adı altında Müslümanları karalayıcı ifadeler kullanmalarına ve özellikle de İslamı kötüleyici karikatürle bu işe karşı çıkmalarına hiçbir anlam veremediklerini söyledi.

Evsen, "Buna yol açan tüm idareciler önce İslam'a hakaretten dolayı istifalarını sunmalı ve halktan özür dilemeliler. İslam'a hakareti hiç bir Müslüman kabul edemez" diye konuştu.

"TÜM KAMUOYU VE HALKIMIZDAN ÖZÜR DİLİYORUZ"

Bu arada, Yenişehir Belediyesince konuya ilişkin yapılan açıklamada, kadın müdürlüğü bünyesinde bir süredir çalışmalar yürüten şiddet biriminin bu hafta "çocuk cinsel istismarı" konulu billboard çalışması yaptığı ileri sürüldü.

Açıklamada, 25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Haftasına atfen yapılan billboard çalışmasının "çocuk cinsel istismarı"nı önlemek amacıyla hazırlandığı bildirilerek, şöyle denildi:

Çalışmayı yaparken arama motorunun 'çocuk gelin' sayfasının görsellerinde hiçbir amblem ve isim bulunmayan karikatür fotoğrafı seçilmiştir. Bu fotoğraf seçilirken bazı basın yayın organlarında yayınlanan ve iddia edilen amaçlar düşünülmemiştir. Fotoğrafın daha önce kullanıldığı belli kesim ve amaçlar bazı kişi ve kuruluşlarca iletilir iletilmez, yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermesinden ötürü bu billboard afişlerini kaldırma kararı aldık. Tüm kamuoyu ve halkımızdan özür diliyoruz.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Diyarbakır'da hakaret afişlerine tepkiler büyüyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.