"Ormanlar yok edilerek insanlar göçe zorlanıyor"

HDP İstanbul Milletvekili Üstün:"Yaşam rezervi olan ormanlar yok ediliyor. İnsanlar evsiz, köysüz bırakılarak, göçe zorlanıyor"

GÜNCEL .
ormanlar yok edilerek insanlar göçe zorlanıyor

HDP İstanbul Milletvekili Emine Beyza Üstün, Doğu ve Güneydoğu bölgesindeki orman yangınlarına ilişkin, "Yaşam rezervi olan ormanlar yok ediliyor. İnsanlar evsiz, köysüz bırakılarak, göçe zorlanıyor. Böyle yapılarak o bölge 1 Kasım seçimlerine başka bir atmosferde sokuluyor" dedi. 

Üstün, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Doğu ve Güneydoğu'da meydana gelen orman yangınlarına değinerek, "bunun Türkiye'nin içinde bulunduğu çatışma ikliminin bir unsuru haline getirildiğini" ileri sürdü. 

Yetkililerin yangınlara zamanında ve etkin müdahale etmediğini iddia eden Üstün, Kadın Özgürlük Meclisi'nden bir heyetle bölgeye giderek, gözlem, inceleme ve görüşmelerde bulunduklarını, bunlara ilişkin rapor hazırladıklarını aktardı. 

Lice'deki yangın bölgesinden aldıkları külleri analiz ettirdiklerini ve ağır metallere rastlandığını, bunun şüphe uyandırıcı bir durum olduğunu ifade eden Üstün, yangınların sebeplerini araştırma konusunda kararlı olduklarını dile getirdi. 

Yangınların yalnızca çevreye zarar vermekle kalmadığını, bölgede yaşayanları ekonomik ve sosyal açıdan da büyük zarara uğrattığını belirten Üstün, "Yaşam rezervi olan ormanlar yok ediliyor. İnsanlar evsiz, köysüz bırakılarak, göçe zorlanıyor. Böyle yapılarak o bölge 1 Kasım seçimlerine başka bir atmosferde sokuluyor. Biz ısrarla ve ısrarla barışı büyüteceğiz. Dayanışmayı artırarak, barış blokunu büyüterek, bunu yapacağız" diye konuştu.

Kadın Özgürlük Meclisi'nden Sakine Esen de heyetin orman yangınlarına ilişkin yaptığı çalışmanın sonuçlarını ve gözlemlerini aktardı.  

Üstün, açıklamalarının ardından bir gazetecinin "Doğu ve Güneydoğu'da kısa zamanda çok sayıda şehit verildi. Özgürlük Meclisiniz bunları da araştıracak mı?" sorusuna, "Her şeyi araştırmaya kararlıyız. Herkesle görüşüyoruz. Evet, hepsi dahil, savaşın bizim üzerimize yıktığı her alanı araştırıyoruz" karşılığını verdi. 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git "Ormanlar yok edilerek insanlar göçe zorlanıyor"
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.