Zeytinyağında hedef büyük!

Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi üyeleri, Çin'in Guanghzou kentinde düzenlenecek zeytinyağı fuarına katılacak.

GÜNCEL .
zeytinyağında hedef büyük!

Çin pazarından daha fazla pay almayı hedefleyen Türkiye zeytinyağı üreticileri, Guanghzou kentinde düzenlenecek zeytinyağı fuarına katılacak.

Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK) Başkanı M. Kadri Gündeş, yaptığı açıklamada, Çin'de sağlıklı ürünler tüketme alışkanlığı kazanan yaklaşık 200 milyonluk bir nüfus olduğunu belirterek, bu ülkede zeytinyağı tüketiminin 2014 yılında 32 bin ton'a ulaştığını, 2020 yılında 50 bin tonu geçmesinin beklendiğini kaydetti.

 

Emlak Eki'nde yer alan habere göre, Türkiye'nin de zeytinyağı üretimini hızla artırdığını ve alternatif pazarlara yönelme olduğunu bildiren Gündeş, Çin'in de "hedef pazar" ilan edildiğini, bu pazardan daha fazla pay alabilmek için fuarlara yoğun katılım gösterdiklerini ifade etti.

Tanıtım Komitesi olarak 2009 yılından bu yana Şangay'da gerçekleştirilen Food Hospitality China Fuarı'na katıldıklarını, 4-6 Haziran'da Guanghzou şehrinde gerçekleştirilecek "China International Edible Oil Olive Oil Exhibition 2015 Fuarı"nda da yer alacaklarını belirten Gündeş, fuarın ilk günü Türk zeytin ve zeytinyağı sektörü ile ilgili seminer düzenleyeceklerini kaydetti.

Türkiye'nin Çin'e ihraç ettiği zeytinyağı miktarı 2011 yılında 453 ton, 2012 yılında 898 ton, 2013 yılında bin 28 ton ve 2014 yılında bin 172 ton olarak gerçekleşti.

Komite, 2020 yılında Çin'e yaptığı zeytinyağı ihracatını 5 bin tona çıkarmayı hedefliyor.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Zeytinyağında hedef büyük!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.