İstanbullu yakıt için günde 1-2 TL ödeyecek

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 24'te Zeliha Saraç'ın sunduğu Analiz & Sentez programına konuk oldu. Gündeme dair değerlendirmelerde bulunan Bakan Işık, yerli otomobile dair detayları da izleyicilerle paylaştı.

GÜNCEL .
istanbullu yakıt için günde 1-2 tl ödeyecek

İşte Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın o açıklamaları: 

3 TİP YERLİ OTOMOBİL OLACAK 
Akşam'da yer alan habere göre, yerli otomobil 3 tip olacak ancak ağırlıklı olarak yoğunlaştığız alan menzili uzatımış elektrikli araçlar. Öyle bir çalışma yürüttük ki bu çalışmanın sonucunda içten yanmalı motor seçeneğini koyduk. Bizim bildiğimiz benzinli, mazotlu motor seçeneği olacak ama biz bu alanda iddialıyız demiyoruz. O artık konvansiyonel bir otomobil olduğu için o seçeneği dışlamıyoruz.

İÇTEN YANMALI MOTOR DA BİR SEÇENEK OLARAK VAR
Yarın bu araç ihracat yaptığında petrol noktasında zengin olan, petrol ve mazotun sudan ucuz olduğu ülkelerde sizin elektrikli araç satmanız çok kolay değil. Oralar için de içten yanmalı motor seçeneğini koyduk. Türkiye ve Avrupa gibi akaryakıt fiyatlarının pahalı olduğu pazarlarda ise özellikle odaklandığımız alan menzili uzatılmış elektrikli araçlar. Üçüncü alternatifimiz ise sadece elektrikli araç. Bu çalışma tek bir modele odaklanmadı. 
 
1-2 LİRALIK ŞARJ MALİYETİ İLE YOLCULUK
Diyelim ki insanlar İstanbul'da gün içinde ortalama 25 km yol yapıyor. Bu araç bataryası ile 8-100 km güvenle gidebiliyor. Bunun anlamı şu, diyelim ki siz 1 ay boyunca hiç İstanbul'dan çıkmadınız, bu 1 ay boyunca günde 1-2 liralık şarj maliyeti ile rahatlıkla gezebileceksiniz. İnsanlarımız için inanılmaz güzel bir şey. 

'MENZİLİ UZATILMIŞ' NE DEMEK?

Maliyet olarak içten yanmalı motorlu araçlarla çok fazla fark olmayacak. Bunun için çalışıyoruz. Diyelim ki şehir dışına çıkmak istediniz. Bu aracın bataryası ile 80-100 km'lik kısmı çok düşük bir maliyetle gidebileceksiniz. Batarya bittikten sonra ise aracın arka kısmında yer alan jeneratör devreye girerek en yakın benzinciye sizi güvenle ulaştıracak. 'Menzili uzatılmış' dediğimiz şey budur.

ÜÇ AÇIDAN BİZE AVANTAJ SAĞLAYACAK
Bu bize üç açıdan çok büyük avantaj sağlayacak. Birincisi, Türkiye'de akaryakıt Almanya, Fransa ve İtalya'daki gibi pahalı olduğu için insanlara çok daha ekonomik ve konforlu bir araç sunmuş olacağız. Aile ekonomisi açısından çok uygun bir model bu. İkincisi, Özellikle şehir içinde elektrikli araçla gitmek karbondioksit salınımını minimize edeceği hatta sıfırlayacağı için hava ve çevre kirliliğini önleyecek. Üçünücüsü de, Türkiye enerji bağımlısı bir ülke olduğu için daha az petrol tüketecek, daha az petrol ithal edecek ve bunun da hem cari açığımıza hem de milli ekonomimize katkısı olacak

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git İstanbullu yakıt için günde 1-2 TL ödeyecek
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.