Vatikan Filistinli rahibeleri "azize" ilan etti

Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus, iki Filistinli rahibeyi azizelik mertebesine yükseltti.

GÜNCEL .
vatikan filistinli rahibeleri azize ilan etti

Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus, iki Filistinli rahibeyi azizelik mertebesine yükseltti. Vatikan'ın Aziz Petrus Meydanı'nda düzenlenen ayinde, ölümlerinin ardından ayrı ayrı mucizeler gerçekleştirdiğine inanılan 1800’lü yılların ortalarından 1900’lü yılların başı arasında yaşayan Filistinliler; Marie Alphonsine Danil Ghattas ile Mariam Baouardy “azize”, İtalyan Maria Cristina dell'Immacolata Concezione ve Fransız Giovanna Emilia de Villeneuve de “kutsal kişi” ilan edildi.

Ortadoğu’dan yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı törende, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, İtalya Başbakanlık Müsteşarı Claudio De Vincenti, Kudüs Latin Patriği Başpiskopos Fuad Twal da hazır bulundu.

Hristiyanlık tarihinde bulundukları bölgelerde önemli işler yaptıklarına inanılan dört kadın için düzenlenen törende konuşan Papa, "azize"lik ve "kutsal kişi" makamlarına getirdiği dört rahibenin dayanışma ve kardeşçe bir arada yaşama için ilham verdiğini söyledi.

Ayinin ardından Papa Franciscus ile Mahmud Abbas, tören alanındaki sunağın yanında sohbet ettikten sonra kucaklaştı.

Törenin son bölümünde Papa, “papamobile” adı verilen üstü açık aracıyla çok sayıda Filistin bayrağının dikkati çektiği Aziz Petrus Meydanı'nda tur attı.

Filistin’in tanınmasından memnunlar

Azizlik törenine katılan İtalyan Maurizio, “Bence Papalığın Filistin’i devlet olarak tanımış olması önemli bir adım. Barışın Filistin de olmak üzere bütün dünyaya egemen olmasını umuyorum” dedi.

İtalyan Anna Maria, Filistin’e ve Mahmud Abbas’a destek vermek için Vatikan’a geldiğini belirterek, “Burada olmaktan dolayı çok memnunum. Evrensel bir anlamı olan böyle bir yerdeki böyle bir etkinliğe gelmemezlik edemezdim. En sonunda Papa da Filistin’deki işgalden ve çatışmalardan ve İsrail hükümetinin sorumluluklarından bahsetmeye başladı. Yaşasın özgür Filistin” ifadesini kullandı.

Filistinli Katolik Avni, “İki Filistinli rahibenin bugün ‘azize’ ilan edilmesi bizim için çok anlamlı. Aynı şekilde, Vatikan’ın Filistin’i devlet olarak tanıması da çok anlamlı. Ama tabii hala bölgede yapılması gereken şeyler var. Vatikan’ın bunu böyle tanıması çok hoş ama bizim bölgede etkili ülkelerden daha somut adımlar görmemiz gerekiyor” diye konuştu.

Katolik İtalyan Maria, Vatikan’ın Filistin’i devlet olarak tanımasından dolayı sevinçli olduklarını söyledi.

Filistinli Müslüman Selim de, “Biz bundan dolayı mutlu olmalıyız. İlk kez burada böyle oluyor. Özgür Filistin burada, Vatikan’da. Papa Franciscus da 'Filistin özgür olmalı' dedi. 'Filistin’den Lübnan’a kadar 2 bin kişi' geldi dedi. Bugün bizim için özel bir gün” dedi.

"İki devlet tek çözüm"

Vatikan ve İtalya'daki temasları kapsamında 3 gündür Roma’da olan Mahmud Abbas, İtalyan haber kanalıRainews24’e verdiği demeçte, iki devletli çözümün kendileri için tek çözüm yolu olduğunu belirterek, “Başka yol yok. Biz bu yola inanıyoruz. İsrail hükümeti ve başbakanı da buna inanırsa bu gerçekleştirilebilir. Diğer çözümler kabul edilebilir değil. İki devletli çözümden kaçmak barıştan kaçmaktır” diye konuştu.

Abbas, Papa’nın iki Filistinli rahibeyi azize ilan etmesinin kendileri için büyük onur olduğunu ifade etti. (anadolu ajansı)

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Vatikan Filistinli rahibeleri "azize" ilan etti
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.