Mehmet Baransu tutuklandı

Gazeteci Mehmet Baransu, Balyoz sanıklarına kumpas kurulduğu iddiasıyla yürütülen soruşturmasında tutuklanarak cezaevine gönderildi. Gerekçe, devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etmek.

GÜNCEL .
mehmet baransu tutuklandı

Gazeteci Mehmet Baransu, Balyoz davası sanıklarına kumpas kurulduğu iddiasıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada tutuklandı. Baransu Metris Cezaevine'ne gönderildi.

İstanbul 5. Sulh Ceza Mahkemesi, Baransu'yu devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etme suçlamasıyla tutukladı.

Gerekçenin ayrıntıları

Tutuklama gerekçesinde delillere göre, Baransu’nun eylemine konu olayın Balyoz darbe planı olarak bilinen plan ve bu plana ilişkin DVD, CD ve belgeler olduğu belirtildi.

Bu belgeler ile birlikte Egemen Harekat Planı’nı da Baransu’nun temin ettiği kaydedilen kararda, Egemen Harekat Planı’nın ‘çok gizli’ gizlilik derecesinde olduğu ifade edildi. Bu plandaki bilgilerin devletin güvenliği, iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken nitelikte olduğu vurgulanan kararda, bu CD’lerdeki 118 adet gizli belgenin de çalındığı belirtildi.

Baransu’nun ‘bir şekilde ele geçirdiği belgelerin kopyası olsa dahi ilgili mercilere teslim etmek yerine kendisi tarafından imha edildiğinin ifade edildiği’ anlatılan kararda, “Ancak imha edilip edilmediğinin henüz bilinmediği, bulunamayan gizli belgelerin halen nerede olduğu, kimin elinde bulunduğu ve ne amaç ile kullanılacağının bilinmediği” kaydedildi.

Baransu’nun belgeleri aldığını söylediği ve emekli asker olduğunu bildirdiği kişinin kim olduğu konusunda henüz bir tespitin yapılmadığı belirtilen kararda, bu kişi ile birlikte hareket eden başka kişiler bulunup bulunmadığının da henüz tespit edilemediği vurgulandı.

Örgüt kurma suçundan tutuklama reddedildi

Hakim, Baransu hakkında “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak” suçundan yapılan tutuklama talebini “örgüt kurma suçunun oluşabilmesi için yeterli ve gerekli olan kişi sayısının henüz tespit edilemediği, bir örgütün kurulduğundan ve varlığından bahsedilmesi için bu aşamada gerekli ve yeterli tutuklama tedbirini gerektirir ölçüde delilin bulunmadığı” gerekçesiyle reddetti. “Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin gizli kalması gereken bilgileri açıklamak” suçundan yapılan tutuklama talebi ise “tutuklama tedbirinin ölçülü olmayacağı” gerekçesiyle reddedildi.

Balyoz belgeleri soruldu

Baransu tutuklama istemiyle mahkemede sorgulanmadan önce emniyette 17 sayfalık ifade verdi.  İfade için hazırlanan sorularda Genelkurmay Başkanlığı tarafından gönderilen yazıya yer verildi.

Savcılık, soruşturma kapsamında Mehmet Baransu tarafından savcılığa teslim edilen belgeler arasında gizli belge olup olmadığını sordu. Genelkurmay, “Belgeler üzerinde yapılan inceleme sonucunda Balyoz, Suga, Çarşaf vb isimlerle hazırlanmış olanlar TSK’ya ait belgeler değildir.” dedi.

Genelkurmay, belgeler arasında 118 adet ‘çok gizli’ belge olduğunu da belirtti.

İfadede Baransu’ya belgeleri savcılığa kimin teslim ettiği soruldu. Mehmet Baransu, ‘İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekili Turan Çolakkadı’nın istemesi üzerine belgeleri kendisinin savcılığa teslim ettiğini’ söyledi. Belgelerinin orjinallerini imha etmediklerini belirtti.

Baransu, Balyoz haberlerine konu olan belgeleri de Taraf Gazetesi’ne giderken yolda gördüğü bir kişinin verdiğini anlattı. Baransu, bu kişinin kendisini emekli asker olarak tanıttığını söyledi.

"Tarihi hatırlamıyorum"

Baransu’ya haberinin kaynakları da soruldu. Emniyet sorgusunda ‘Bunları kim yada kimlerden hangi tarihte teslim aldınız?’ sorusunu  yöneltildi. Baransu bu soruya, ‘Bu belgeleri bir kişiden aldım, uzun zaman oldu tam tarihini hatırlamıyorum’ diye yanıt verdi. Baransu bu kişiyle Taraf Gazetesi’ne yakın bir yerde görüştüğünü söyledi.

Aljazeera’nin haberine göre sorguda ‘Çok gizli belgeleri gazetede kimlerle incelediniz? sorusu da yöneltildi. Baransu, belgeleri Yasemin Çongar, Yıldıray Oğur ile birlikte incelediklerini ifade etti.

Baransu devletin askeri hareketanı  tehliyekeye sokacak belgelerin yayınlanmadığını da belirtti.

Balyoz davası kapsamında hazırlanan son bilirkişi raporunda dijital verilerin sahte olduğu yönünde rapor verildiği hatırlatılarak, “Bu sahte dijital verileri siz mi ürettiniz?’ diye soruldu. Mehmet Baransu, “Hayır. İddia edildiği gibi ‘sahte dijital verileri’ ben ürettiysem orjinal hallerini neden savcılığa vereyim?” diye yanıt verdi.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Mehmet Baransu tutuklandı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.