Anayasa Yürüyüşü Bugün Kadıköy'de

Sivil Anayasa Platformu, 'eşitlikçi, özgürlükçü, çoğulcu, sivil ve demokratik anayasa' için bugün Kadıköy Meydanı'nda miting düzenleyecek.

GÜNCEL .
anayasa yürüyüşü bugün kadıköyde

AK Parti'nin hazırladığı anayasa değişikliği paketiyle birlikte sivil anayasa talepleri yeniden gündeme oturdu. Sivil toplum örgütleri de 1982 darbe anayasasının kaldırılmasıni istiyor.

Sivil Anayasa Platformu, bu amaçla bir miting düzenleyecek. 'Eşitlikçi, özgürlükçü, çoğulcu, sivil demokratik anayasa' adıyla bugün saat 13.00'te Kadıköy'de gerçekleştirilecek miting hakkında açıklama yapan yazar Adalet Ağaoğlu, "Birlikte ve barış içinde yaşayabilmemizin tek yolu 12 Eylül anayasasından tümüyle kurtulmaktan geçiyor." dedi. Sivil ve demokratik yeni bir anayasa istediklerini dile getiren Ağaoğlu, "Farklılıklarımızla eşit haklara sahip yurttaşlar olarak yaşayabileceğimiz bir Türkiye için halkın anayasası için alanlara çıkıyoruz. Her türlü baskıya, zulme, dışlanmaya karşı sesimizi yükseltmek için bir araya geliyoruz." dedi. Ağaoğlu, duyarlı vatandaşları yeni anayasa talebini dillendirmek üzere Kadıköy meydanına beklediklerini sözlerine ekledi.

Mitinge, aralarında Darbelere Karşı 70 Milyon Adım Koalisyonu'nun da bulunduğu pek çok sivil örgüt katılacak. Çağrının imzacıları arasında ise yazar Adalet Ağaoğlu, Mazlumder Başkanı Faruk Ünsal, gazeteci-yazarlardan Ali Bayramoğlu ve Oral Çalışlar, Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Ali Balkız, Ali Nesin, insan hakları savunucusu Ayhan Bilgen, akademisyen ve yazar Murat Belge, Ferhat Kentel, Bekir Berat Özipek, DSİP Genel Başkanı Doğan Tarkan, Diyarbakır Barosu Başkanı Emin Aktar, emekli Askerî Hâkim Ümit Kardaş, Türkiye Barış Meclisi Sözcüsü Hakan Tahmaz, avukat Kezban Hatemi, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan gibi isimler bulunuyor.

 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Anayasa Yürüyüşü Bugün Kadıköy'de
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.