Akdoğan:'Sanat saldırganlığın vasfını değiştirmez'

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, Hazreti Muhammed karikatürlerinin yayınlanmasını Twitter hesabından eleştirdi, Charlie Hebdo dergisinin 'açık bir provokasyon içinde' olduğunu yazdı.

GÜNCEL .
akdoğan:sanat saldırganlığın vasfını değiştirmez

Charlie Hebdo dergisinin yeni sayısında da Hazreti Muhammed karikatürü yayınlaması hem dünyada hem de Türkiye'deki tartışılıyor.

Dergiye tepki gösterenler arasına Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan da katıldı. Akdoğan Twitter hesabından, "Toplumun değerlerini sorumsuzca hedef alanların içindeki kin/nefreti basın veya sanat formunda dışavurması saldırganlığın vasfını değiştirmez" diye yazdı.

Aljazeeera’ya göre Akdoğan şu ifadeleri kullandı:

"Paris saldırısını nasıl kınadıysak, Müslümanlar'a ve İslam sembollerine yönelik kışkırtma, saldırı ve tahkirleri de aynı şekilde lânetliyoruz. Yüce Peygamberimize atfen şekiller yayınlayarak Müslüman'ların kutsallarını hiçe sayanlar açık bir tahrik ve provokasyon içindedir. Dinlere saldırabilmekle övünen densizler İslamafobi'yi kızıştırıyorlar.Bu zihniyet hangi aracı kullanırsa kullansın dünya barışına tehdittir"

CHP'li Türmen: İfade özgürlüğü hakareti kapsamaz

Karikatürlere CHP kanadında da tepki var. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan CHP İzmir Milletvekili ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) eski yargıcı Rıza Türmen düşünce özgürlüğü ile hakaret arasında ince bir çizgi olduğunu söyledi.

Türmen şu değerlendirmeyi yaptı:

"İfade özgürlüğü şunu kapsamaz; bir dinin inananlarına hakaret etmeyi kapsamaz. Eleştirmek ifade özgürlüğüne girer ama hakaret girmez; bu ince bir çizgidir, fakat bütün bunlar hukuk dışına çıkarak insanların öldürülmesini haklı göstermez."

Özkes'ten tepki

CHP kanadından Hazreti Muhammed karikatürlerini eleştiren bir başka isim de İstanbul Milletvekili İlhan Özkes. Emekli müftü olan Özkes, "Peygamber Efendimizin karikatürlerinin yayınlanmasını doğru bulmuyorum" dedi.

Cumhuriyet Gazetesi'nden Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan'ın da bugün köşelerine taşıdığı karikatürleri eleştiren Özkes şunları söyledi:

"Biz bütün peygamberlere saygılıyız, saygısızlık göstermek inancımıza aykırıdır. Ancak Peygamberimize de saygı gösterilmesini bekleriz. Dolayısıyla Türkiye'de yaşayan tüm Müslüman kardeşlerimizin incitilmemesi konusunda gereken hassasiyetin gösterilmesini bekleriz. Peygamberimize dil uzatılmasına asla ve kat'a kabullenmediğimiz gibi birileri dil uzattı diye de onlara vahşet uygulanmasının ve öldürülmelerinin karşısındayız."

Melda Onur'dan Cumhuriyet'e ziyaret

CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur ise Charlie Hebdo'nun son sayısındaki bazı karikatür ve yazılarını sayfalarını taşıyan Cumhuriyet Gazetesi'ni ziyaret etti.

Polisin, çevresinde güvenlik önlemi aldığı gazetenin İstanbul'daki binasına gelen Onur, Cumhuriyet Gazetesi'nin yayımladığı karikatürlerle çok önemli bir görevi yerine getirdiğini belirtti.

Mizaha mizahla karşılık verilmesi gerektiğini belirten Onur şöyle konuştu:

"Bence tepki gösterenler neye tepki gösterdiğini de bilmiyor. Mizaha mizahla, zekâyla karşılık verilir. Cumhuriyet Türkiye'nin en büyük gazetesidir. Önemli bir iş yapmıştır, Türkiye'nin mizaha saldırıya karşı gösterilen tepkinin bir halkası olduğunu ortaya koymuştur. Ben de İstanbul'da olmam nedeniyle buraya gelerek destek olduğumuzu göstermeye geldim. Gazetedekilerin hepsi arkadaşım, yıllarca birlikte çalıştık. Onları yeniden görmekten mutluluk duyacağım."

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Akdoğan:'Sanat saldırganlığın vasfını değiştirmez'
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.