Yırca’da konu zeytin ağacı değil!

Kolin Şirketler Grubu Başkanı Naci Koloğlu, 40 yıllık meslek hayatı boyunca ikinci kez basının karşısına çıktığını belirterek, "Ağaç bahane. Bu doğalgaz lobisinin işi" dedi

GÜNCEL .
yırca’da konu zeytin  ağacı değil!

7 Kasım'da Kolin Şirketler Grubu'nun termik santral yapmak için kestiği zeytin ağaçlarıyla gündeme gelen Yırca köyü, bu kez de Danıştay kararı nedeniyle ilgi odağında. Çünkü, Danıştay acele kamulaştırma kararını bozdu. Kolin de kararın ardından bölgede daha önceden taahhüt ettiği 60 bin ağacın dikimine başladı.

ZEYTİN YASASI VAR

Olayların ardından ilk defa açıklamada bulunan Kolin Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Naci Koloğlu, Danıştay kararını şöyle yorumladı: "Zaten yürütmeyi durdurma kararı vardı. Biz de durdurmuştuk. Yasal süreç devam ediyor. Daha üst kademeler var. İncirin, kayısının, fındığın yasası yok. Zeytinliklerle ilgili bir yasa var. Neden var, bilemiyorum... Bu yasanın gözden geçirilmesi lazım. Çünkü kendi içinde çelişkiler var. Burada hali hazırda çalışan 1950 tarihli santral var. Yasa 1939'da çıkmış. Sonra yapıldıysa o ağaçlar neden dikilmiş? Önceden dikildiyse buraya neden santral yapılmış?" Koloğlu, 40 yıllık iş hayatında bu kadar karışık bir işle karşılaşmadığını belirterek, şöyle devam etti: "Yaşım 69. Türkiye'nin kendi kaynaklarıyla enerji üretimesine heyecanlanıyorum. Yoksa benim neyime, bu yaştan sonra gelip Soma'da kömürden enerji üretmek."

İZMİR-İSTANBUL ÖRNEĞİ

"İzmir-İstanbul karayolunda yüzbinlerce ağaç kesildi, kimsenin sesi çıkmadı" diyen Koloğlu, köylülerle şimdiye kadar hiçbir problem yaşamadıklarını ancak bir anda dönüşümü kaçırdıkları itirafından bulundu. Koloğlu, şöyle konuştu: "Görev verdiğimiz arkadaşlar yeterli olamadı. Ancak şu ana kadar yasal olmayan hiçbir işlem yok. Soma maden kazasına kadar bir şey yoktu. Kazadan sonra bölgede bir hassasiyet oldu. Bizimki yer altı değil, yer üstü yatırımı olacaktı, bunu yeterince anlatamadık. Burada da kaza olacak algısı yerleşti. 1 milyar dolarlık taahhüdün altına girmişiz. Bu yüzden iş programımızı sıkı tuttuk. İzmirİstanbul otoyolunda binlerce ağaç kesildi niye hiç ses çıkmadı. Bence burada konu zeytin değil yerli kömürdür. Belli çevreler zeytini bahane etti. Bu doğalgaz lobisinin işi."

1 MİLYAR $'LIK YATIRIM

Sabah’ın haberine göre Kolin Şirketler Grubu Enerji Gurubu Başkanı Murat Zekeriya Aydın da şimdiye kadar proje için 160 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını söyledi. Yatırımın arkasında duracaklarını ifade eden Aydın, "Bu projeyi hayata geçirirken Rusya ve Almanya gibi kömüre dayalı santrallerde öncü ülkeleri inceledik. En son teknolojilerle üretim yapma kararı aldık. Mümkün olsa, üç ay öncesine değil, beş ay öncesine gider, zaaf olarak gördüğüm iletişim eksikliğini ısrarlı bir şekilde yaptığımızı görmek isterdim. Konu halloldu diye bakmayıp, rehavete kapılmamalıydık" dedi. 1 milyar dolar yatırım bedeliyle hayata geçirilecek projede inşaat süresince 2 bin, bittikten sonra da 30 yıl boyunca bin kişiye istihdam sağlanacak. Projeyle yılda 250 milyon dolarlık doğalgaz ithalatının önüne geçilecek.

GAZ DA İTHAL KÖMÜR DE İÇİME SİNMEZ

Ne doğalgazı ne de ithal kömürü içine sindirdiğini söyleyen Koloğlu, "Bunda geç kaldık ama düzelteceğiz. İşten çıkarmalar ilk defa güvenlik görevlilerinde oldu. Projenin hafızası için bazı arkadaşlarımızı ayırmamız söz konusu değil" dedi. Törende konuşan AK Parti Manisa Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Recai Berber de "Biz bunlara pabuç bırakmayız" diyerek zeytin kanununda da düzenlemeye gidileceği mesajını verdi. Berber, provokatörlerin zeytin ağaçlarını bahane ettiğini söyledi.

YIRCA KÖYÜ İKİYE BÖLÜNDÜ

Yırca köyü de termik santral projesiyle birlikte adeta ikiye bölünmüş durumda. Köylülerin yüzde 60'ının santrale destek verdiğini belirten köylü Ethem Balcı, "Fikir ayrılıkları yüzünden akşamları kahveye gidemez olduk" dedi.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Yırca’da konu zeytin ağacı değil!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.