163 Yıllık Teşekkür!

İrlanda, Sultan Abdülmecit'in 'büyük kıtlık' döneminde kendilerine yaptığı yardım için 163 yıl sonra Türkiye'ye teşekkür etti.

GÜNCEL .
163 yıllık teşekkür!

Türkiye'yi ziyaret eden İrlanda Cumhurbaşkanı Mary McAleese, 1845-1850 yılları arasında Avrupa'da yaşanan 'büyük kıtlık' döneminde Osmanlı padişahı Abdülmecit'in ülkesine gönderdiği yardımlar için teşekkür etti. McAleese, "İrlanda halkı bu eşine az rastlanır bonkörlük girişimini asla unutmadı." dedi.


Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) tam üyelik sürecini destekleyen İrlanda'dan Türkiye'ye ilk kez cumhurbaşkanı düzeyinde bir ziyaret gerçekleşiyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İrlanda Cumhurbaşkanı Mary McAleese ile Çankaya Köşkü'nde bir araya geldi. McAleese, ülkesinin Türkiye'nin Avrupa Birliği tam üyelik sürecine ilişkin desteğini yineledi. Gül de, "Bu desteğin bundan sonra da güçlü bir şekilde devam edeceğine olan inancımı tekrarlıyorum." dedi. '1915 olayları'na ilişkin tartışmaların dışında kalan İrlanda'nın Cumhurbaşkanı, konumlarını şu sözlerle ortaya koydu: "Kaybedilen insanların acılarını anlıyoruz ama diğer taraftan anıların kendi kendini iyileştirmesi için bir fırsata ihtiyaç var. Bütün çabaları destekliyoruz. Bugünün dünyasındaki acıları giderme çabalarını ve dostluğu teşvik edecek tedbirleri destekliyoruz."

Mary McAleese, Avrupa'nın iki ucundaki Türkiye ile ülkesinin coğrafi anlamda birbirinden uzak olduğunu, ancak geçmişe dayanan güçlü bağlar bulunduğunu anlattı. McAleese, İrlanda'da yaşanan 'büyük kıtlık' döneminde Osmanlı'nın yardımını ve Çanakkale Savaşı'nı hatırlattı. İrlanda Cumhurbaşkanı, aralarında İrlandalıların da bulunduğu hayatlarını kaybeden Anzak askerleri için Atatürk'ün söylediği, "Uzak diyarlarda evlatlarını harbe gönderen analar; gözyaşlarınızı dindiriniz, evlatlarınız bizim bağrımızdadır." sözlerine dikkat çekti. İrlanda Cumhurbaşkanı, "Çanakkale Savaşı, özgürlüğümüzü kazanmak ve bu bilinci edinmek adına bizim açımızdan bir dönüm noktası oldu." dedi. McAleese, Osmanlı'nın 'büyük kıtlık' dönemindeki yardımına ilişkin olarak da, "İrlanda halkı bu eşine az rastlanır bonkörlük girişimini asla unutmadı." diye konuştu.

İrlanda, 1845-1850 yılları arasında, Avrupa'nın başka ülkelerinde olduğu gibi büyük kıtlık yaşamış, 1 milyon İrlandalı hayatını kaybetmişti. Kendisine bir talep gelmemesine rağmen harekete geçen dönemin Osmanlı padişahı Abdülmecit, 1847 yılında gıda, ilaç ve tohum dolu 5 yelkenliyi İrlanda'ya göndermişti. İngilizlerin, gemilerin Dublin'e yanaşmasını engellemesi üzerineOsmanlı gemileri, yüklerini 50 kilometre uzaklıktaki Drogheda Limanı'na boşaltmıştı. İrlanda halkı da bu yardımı hiçbir zaman unutmayarak, 'ay-yıldız'ı bölgenin sembolü haline getirir. Kentin futbol takımı Drogheda United, bugün de formasında hilal ve yıldızı taşıyor.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git 163 Yıllık Teşekkür!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.