Karar, içerik ve usul bakımından hatalı

KKTC Dışişleri Bakanlığı, AİHM'in Kıbrıs Harekatı ile ilgili kararının, içerik ve usul bakımından hatalı olduğunu bildirdi.

GÜNCEL .
karar, içerik ve usul bakımından hatalı

KKTC,  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) Kıbrıs Harekatı ile ilgili kararının, içerik ve usul bakımından hatalı olduğunu bildirdi. 

KKTC Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, AİHM'in Kıbrıs Harekatı ile ilgili olarak Türkiye'nin 90 milyon avro tazminata mahkum edilmesi yönündeki kararında, mahkemenin "gerek Rum, gerekse Kıbrıslı Türk kayıp şahıslarla ilgili olarak esas kararın alındığı 2001 yılından sonra, Kayıp Şahıslar Komitesi tarafından kaydedilen gelişmeleri ve konunun çözümlenmesi için karşılıklı atılan adımları görmezden geldiği" belirtildi. 

Adada yaşanan tarihsel gerçekler gözardı edilerek alınan bu ve bunun gibi tek yanlı kararların devam eden müzakere sürecini olumsuz etkileyeceğinin aşikar olduğunun ifade edildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Karar, içerik ve usul bakımından hatalıdır. Tazminata temel oluşturan nedenlerin büyük oranda giderilmiş olduğu kararda dikkate alınmamıştır. Ne yazık ki AİHM, Varnava kararında uygulamış olduğu kıstasları 1963 - 1974 yılları arasında kaybolan Kıbrıslı Türkler için uygulamamış ve kayıp Kıbrıslı Türklerle ilgili yaraları bu kararıyla daha da derinleştirmiştir.

Kapsamlı çözüm müzakerelerinde kritik bir aşamaya geçildiği böylesi bir dönemde AİHM’in açıklamış bulunduğu hakkaniyetten yoksun bu kararın uluslararası camiadan bekledikleri hassasiyeti karşılamaktan uzaktır. Ada’da ihtiyaç duyulan kapsamlı çözümdür. Bu süreçte iki tarafın rızası ile ulaşılacak kalıcı çözüm dışında, Ada’da yaşanan tarihsel gerçekleri gözardı ederek alınan bu ve bunun gibi tek yanlı kararların devam eden müzakere sürecini olumsuz etkileyeceği aşikardır.

Beklentimiz, özünde siyasi bir sorun olan Kıbrıs meselesine, sonuç vermesi mümkün olmayan karşılıklı davalarla değil, kapsamlı çözüme hizmet edecek liderlik ve siyasetlerle yaklaşılmasıdır. Dışişleri Bakanlığı olarak iki taraf arasında Birleşmiş Milletler çatısı altında sürdürülmekte olan müzakerelerin en kısa sürede başarıya ulaşması için her türlü katkıyı koymaya devam edeceğiz.”

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Karar, içerik ve usul bakımından hatalı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.