Deniz Gezmiş ve arkadaşları anıldı

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan, idam edilmelerinin 42. yılında, Bursa'daki Üç Fidan Parkı'nda anıldı.

GÜNCEL .
deniz gezmiş ve arkadaşları anıldı

Nilüfer Belediyesi, Nilüfer Kent Konseyi ve 68'liler Birliği Vakfı işbirliğiyle 4 yıldır yapılan anma etkinliği bu yıl da gerçekleştirildi. 

Gezmiş, İnan ve Aslan'ın anısına, 1972'de Cebeci Sivil Kapalı Cezaevi'nde idam edildikleri saat olan 05.30'da parkta toplanan grup, Can Yücel'in ''Sardunya'ya Ağıt'' şiirini okudu. Rodrigo'nun Konçertosu eşliğinde 3 dakikalık saygı duruşunda bulunan grup, daha sonra Üç Fidan Anıtı önüne karanfil bırakıldı.

Grup adına açıklamada bulunan 68'liler Birliği Vakfı Başkanı Betül Kuyucu, bu yıl da anma törenini gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Türkiye'nin her yerinde yapılan anma töreni sayesinde Gezmiş, İnan ve Aslan'ı yeniden hatırladıklarını dile getiren Kuyucu, şöyle konuştu:

"Bundan 42 yıl önce asılarak öldürülen 1968 önderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ı her yıl, Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi Bursa'da da anıyoruz. Buradaki amacımız onların bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin bugünlere de ışık tutması ve onları unutmadığımızı göstermek."

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Deniz Gezmiş ve arkadaşları anıldı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.