İmzalı belgeli paralel davası

Adana'da hakim ve savcıları yasadışı dinleyen örgüte yönelik iddianame kabul edildi.

GÜNCEL .
imzalı belgeli paralel davası

Adana'da yürütülen ve Emniyet İstihbarat yetkililerinin şüpheli olduğu telekulak soruşturması sona erdi. Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesi, Adana Cumhuriyet Başsavcıvekili Ali Doğan'ın yazdığı iddianameyi kabul etti. Böylece paralel yapılanmaya yönelik ilk adli dava resmen açıldı.

İddianamenin kabul edilmesiyle açılan telekulak davasında yer alan sanıklar istihbaratçı kimlikleriyle dikkat çekiyor. Yeni Şafak gazetesinde yer alan habere göre; 9 sanık arasında Adana eski İl Emniyet Müdür Yardımcısı İsmail Bilgin ile İstihbarat Şube Müdürü Ertuğrul Yetkin de bulunuyor. Sanıklara 31 yıldan 78 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Mahkemece kabul edilen soruşturma dosyasındaki deliller ise paralel yapının 'gazete haberleriyle dava açılıyor' iddialarının da soruşturmaları itibarsızlaştırmak için yapıldığını da ortaya koydu.

KUMPASIN DELİLLERİ

Adana'da hakim ve savcıları yasadışı şekilde dinleyen paralel çetenin ıslak imzalı belgeleri ortaya çıktı. Soruşturma dosyasına da giren telekulak delillerine Yeni Şafak ulaştı. Emniyet İstihbarat Dairesi'nin tahrif edilmiş hard disklerinin log kayıtlarındaki inceleme sonucu ele geçirilen belgelerle paralel çetenin telekulak kumpası delillendirilmiş oldu.

İmzalı

TALEPLERİN İÇİNE GİZLEMİŞLER

Dosyadaki belgeye göre, Adana Emniyeti İstihbarat Şube Müdürlüğü'nden mahkemeye sunulan 21.01.2012 tarihli önleme dinlemesi talebinde yer alan 23 kişiden 8'i Adana'da görevli hakim ve savcı. Yargıçlara ait numaralar, diğer dinleme taleplerinin içine serpiştirilerek sahte isimlerle mahkemeye sunuldu. Bu yöntemle yanıltılan özel yetkili mahkeme, aynı gün 'iletişimin dinlenmesi, tespiti, sinyal bilgilerinin değerlendirilmesi, şahısların teknik araçlarla izlenmesi ve kayda alınması' yönünde karara imza attı.

TERÖRİST DİYE DİNLEDİLER

Yargı mensuplarına yönelik yasadışı dinlemelere dayanak olan mahkeme kararında şu ifadelerin yer aldığı dikkati çekiyor:

'Terör örgütleri ile cebir tehdit kullanarak haksız ekonomik çıkar sağlayan ve uyuşturucu imal-ticareti yapan organize suç örgütleri adına faaliyet gösterdiklerine dair haklarında istihbarı mahiyette bilgiler elde edilen, talepte gerekçeleri ile iletişim numaraları belirtilen şahısların gerçekleştirmeyi planladıkları / planlayacakları eylemelerin önceden tespit edilerek 3 ay süre ile dinlenmesine (…) Kararın Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı görevlilerince yerine getirilerek evrak üzerinde yapılan inceleme sonucunda karar verildi.'

Kara propagandayı bu deliller çürüttü

Belgeye göre haklarında dinleme talep edilen 8 hakimden 7'si hakkında ilk kez dinleme kararı çıkartılıyor. 1'i hakkında dinleme kararı ise 3 ay uzatılıyor. Islak imzalı belgenin teknik takip numarası 2012/177. Soruşturma dosyasında buna benzer onlarca dinleme kararının olduğu öğrenildi. Ele geçirilen deliller, paralel yapının 'polisler gazete kupüründen tutuklandı' iddiasını da çürüttü.

İnsan hakları ihlali

Adana telekulak soruşturmasını yürüten Adana Cumhuriyet Başsavcıvekili Ali Doğan, mahkemece kabul edilen iddianamede çarpıcı ifadelere yer verdi:

'Yasal dinlemenin bile hukuk sistemlerinde sık sık başvurulan bir yol olmaması gerektiği ve ağır bir ceza usül tedbiri olduğu hususu tartışılmaktadır. Çünkü yasal dinleme dahi bireyin iç dünyasını sarsan, özel alanını ihlal eden, düşünce dünyasının tüm derinliklerini ortaya çıkaran son derece ağır bir ceza usül tedbiridir. Yasadışı dinleme hiçbir şekilde delil olarak kabul edilmemeli, yasal dinleme de çok istisnai durumlarda başvurulan ve tek başına esas alınmayan bir ceza usül tedbiri olmalıdır.'

Yasadışı dinlemeye ağır yaptırımlar getirilmesi gerektiği vurgulanan iddianamede, 'Yasadışı dinlemenin ağır insan hakkı ihlallerine yol açtığı ve kişinin ruhunu ve beynini, iç dünyasının derinliklerini, kişinin haberi olmadan esir aldığı yönündeki felsefi görüşler yabana atılmamalıdır.

VAHİM BİR OLAY

Gitgide yaygınlaşan yasadışı dinlemelerin yapılması, özellikle de suçu önlemek ve suçu soruşturmakla görevli bir kısım kolluk görevlilerince yapılması sadece o suçun mağdurlarına yönelik zarar doğuran bir eylem değil, toplumun hukuk devletine, idari ve adli sisteme olan güvenini derinden sarsan, önlenmediği takdirde hukuk sisteminde onulmaz yaralar açabilecek vahim bir olaydır' denildi.

Hakim ve savcıya tazminat kıskacı

Adana'da yasa dışı telefon dinlemelerine yönelik soruşturma kapsamında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan iki polis müdürü, soruşturmayı yürüten Adana Cumhuriyet Başsavcıvekili Ali Doğan hakkında yüzer bin lira tazminat talebiyle şikayette bulundu. 2. Sınıf Emniyet Müdürü İsmail Bilgin ve 3. Sınıf Emniyet Müdürü Ertuğrul Yetkin ayrıca soruşturmayı yürüten Doğan hakkında 'görevi ihmal', Adana 3. Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi İbrahim Sağır hakkında da 'yasaya aykırı tutuklama' iddiasıyla HSYK'ya, 9 gazete ve internet sitesinin sorumlu müdürleri ve muhabirleri hakkında da 'iftira, suç uydurma, gizliliği ihlal, adli yargılamayı etkilemeye teşebbüs'ten Adana Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulundu.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git İmzalı belgeli paralel davası
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.