Suriyeli çocuk Erdoğan'ı duygulandırdı

Başbakan Erdoğan, Başbakanlık Yeni Bina'da, TRT Uluslararası 23 Nisan kadÇocuk Şenliği münasebetiyle Türkiye'ye gelen yabancı çocukları kabul etti.

GÜNCEL .
suriyeli çocuk erdoğanı duygulandırdı

Erdoğan, kabulde yaptığı konuşmada, Türkiye'ye gelen yabancı çocukların ülkeye neşe getirdiğini ve heyecanlarına heyecan kattığını ifade ederek, çocuklara, ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ

"Sizin şahsınızda bütün dünya çocuklarının bayramını kutluyor, dünyadaki tüm çocukların gözlerinden öpüyorum" diyen Erdoğan, "Bütün çocuklara barış dolu, mutluluk dolu bir dünya temenni ediyorum. Özellikle burada bulunduğunuz süre içerisinde keyifli anlar yaşamınızı, ömür boyu sürecek arkadaşlıkların, dostlukların, kardeşliklerin oluşmasına bu ziyaretin vesile olmasını diliyorum" şeklinde konuştu.

Erdoğan, 23 Nisan'ın tarih itibarıyla çok önemli olduğunu belirterek, "23 Nisan çocuk bayramı dünyadaki ilk ve tek çocuk bayramıdır. Bu tarih aynı zamanda ülkemizde milli egemenliğin temelinin atıldığı bir tarihtir. Bizler millet olarak büyük mücadeleler sonrasında tesis ettiğimiz barışı, zorlu şartlar sonrasında elde ettiğimiz bağımsızlığımızı tüm dünya çocuklarıyla birlikte paylaşıyoruz" diye konuştu.

-"Bizlerin yaşadığı zorlukları inşallah çocuklarımız yaşamasın"

Bu hafta içerisinde ülkenin birçok yerinde, 23 Nisan Çocuk Bayramı dolayısıyla birçok etkinlik düzenleneceğini dile getiren Başbakan Erdoğan, 23 Nisan’da ise adeta bu işin finalinin, zirvesinin yapılmış olacağını kaydederek, şunları söyledi:

"İstiyoruz ki bizlerin yaşadığı zorlukları inşallah çocuklarımız yaşamasın, barışın egemen olduğu bir dünyayı onlar paylaşsın. Bütün derdimiz bu. İstiyoruz ki çocuklarımız savaşın, çatışmaların, kavgaların olmadığı çok daha güzel, huzurlu, neşeli bir dünyada yaşasınlar. Dünyanın özellikle barış içinde olmasının en önemli şartı adaleti sağlamak, aramızdaki sevgiyi çoğaltmaktır. Zira dünyamız çok büyük ve burada hepimize yer var. Bundan kimsenin endişesi olmasın. Hepimize yetecek kadar mutluluk var. Adalet olursa, paylaşma olursa, dayanışma olursa dünyamız, bütün çocukların, bütün insanların kardeşçe barış içinde, mutlu huzurlu yaşayacağı cennet gibi bir yere dönüşecektir. 

İnşallah sizler yarın birer siyasetçi olabilirsiniz, birer sanatçı olabilirsiniz, bilim adamı, öğretmen, doktor veya başka bir meslekte veya konumda olabilirsiniz, olacaksınız da. İşte o zaman bizim bıraktığımız eksiklikleri giderecek, bizim yanlışlarımızı düzeltecek. Sizlerden sonra gelecek nesiller için çok daha adaletli güzel bir dünya kuracaksınız. Buna da inanıyorum. Zira bizim bugün bulduklarımızın çok daha ötesini sizler yakalayacaksınız. Her gün dünya, gelişerek gerek bilişim teknolojisiyle gerekse eksikliklerin giderilmesiyle bilimde, sanatta, teknolojide çok daha ileri yere doğru dünya hızla gelişiyor ve ilerliyor."

-"Sizler ülkelerinizin kültür elçilerisiniz"

"Ben sizlerin o temiz yüreklerinize, o saf yüreklerinize kesinlikle güveniyorum" ifadesini kullanan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Hele hele gözlerinizden yansıyan sevgi, dostluk, barış bizim geleceğimizin teminatıdır. Ben bunu görüyorum, bu samimi pırıltı, güvenimi daha da pekiştiriyor. Unutmayın, sizler ülkelerinizin kültür elçilerisiniz. Böyle bir misyonu yüklenmiş vaziyettesiniz. Birbirinizle dostluğunuzu devam ettirmeyi, haberleşmeyi ihmal etmeyin. Muhakkak birbirlerinizin telefonlarını alın ve ziyaretiniz, seyahatiniz bittikten sonra bu arkadaşlığınız aynen devam etsin, aynı sıcaklığı korusun. Alilerinize, arkadaşlarınıza selamlarımızı muhakkak iletin. Ben bu düşüncelerle Türkiye’de çok iyi vakit geçirmenizi, sizlerin ve tüm dünya çocuklarının bayramı olan 23 Nisan’ı en iyi şekilde değerlendirmenizi temenni ediyorum. 23 Nisan Çocuk Bayramınızı şimdiden tebrik ediyor ve sizleri kucaklıyorum." 

-Çocuklara hediye dağıttı

Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından heyette yer alan çocuklara kalem seti hediye etti. 

Japonya'dan gelen kız çocuğunun kendisine hediye ettiği yerel davul taikoyu inceleyen ve birkaç defa vuran Başbakan Erdoğan'a, Karadağ Cumhuriyeti'nden gelen çocuğun hat sanatıyla yazılmış Allah lafzı tablosu dikkat çekti.

-Suriyeli çocuk, İstiklal Marşı'nı okudu

Suriyeli 6 yaşındaki Ömer Nakşibendi de Başbakan Erdoğan'a bir buket çiçek hediye etti. Küçük Ömer'in kendisine bir şeyler söylemek istemesi üzerine eğilerek çocukla konuşan Erdoğan, çocuğun Türkçe okuduğu İstiklal Marşı'nı dinledi. Ömer Nakşibendi'nin okuduğu İstiklal Marşı'nın ardından salondakilere dönerek "Suriyeli, ama bakın İstiklal Marşı'nı bizden iyi okuyor" diyen Erdoğan, çocuğu öperek hediyesini verdi. 

Suriye'nin Halep kentinden 2 yıl önce Nizip konteyner kente ailesiyle yerleşen Ömer Nakşibendi, burada anne-babası ve 5 kardeşiyle birlikte yaşadığı ve konteyner kentte kurulan anaokuluna devam ettiği öğrenildi.  

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Suriyeli çocuk Erdoğan'ı duygulandırdı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.