Başbakan‘a suikast yapıp MİT‘i suçlayacaklardı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a suikast girişimi olacağı iddiaları son günlerde hız kazandı.

GÜNCEL .
başbakan‘a suikast yapıp mit‘i suçlayacaklardı

Akşam gazetesinin haberine göre, bu söylemin ardından da paralel yapının oyunu çıktı. 17 Aralık operasyonundan tam 12 gün önce Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı (GYV), kasetlerin ortaya çıkabileceğini ve bundan kendilerinin sorumlu olmayacağını belirtmiş, hatta “Lanetliyoruz” açıklaması yapmıştı. 

İLK BULGU 2008’DE

Oysa Başbakan’a suikast girişimine dair ilk “bulgu” 2008’de ortaya çıktı. İddiaya göre İstanbul Emniyeti’nde bir üst düzey yetkili, Başbakan'ın evinin salonundan banyosuna, çalışma odasından mutfağa kadar her detayın Ergenekon tarafından DHKP-C’ye verildiğini iddia etti. Bunun üzerine soruşturma başlatan Emniyet, iki yıl içerisinde Erdoğan’a 7 ayrı suikast girişimi planlandığını ortaya çıkardı. 

7 KİŞİ TUTUKLANDI

DHKP-C’nin taşeron olarak kullanılacağının iddia edildiği soruşturmayla ilgili dönemin İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik çeşitli zamanlarda suikast girişimleri olduğunu, önceden tedbir alınarak bunların engellendiğini açıkladı. Erdoğan’a suikast hazırlığında olan 7 kişinin de tutuklandığını söyledi. Bu sırada Milli İstihbarat Teşkilatı çoktan devreye girmiş, Başbakanlık'a ve güvenlik birimlerine şok istihbaratı ulaştırmıştı. MİT'in gönderdiği istihbarata göre, Başbakan'a yönelik çok ince planlanmış bir suikast için harekete geçen bir eylem grubu tespit edilmişti. Tüm bu gelişmelerin ardından Başbakan’ın resmi konutundaki çalışma odasında böcekler bulunmuştu. MİT’in uyarısının ardından Başbakanlık’ta da bazı önlemler alındı. Koruma polislerinin değiştirilmesi de bunlardan biri…

SUİKAST GİRİŞİMİ MİT’E MAL EDİLECEK 

Tüm bu gelişmelerin ardından ise yine paralel yapı çıktı. GYV’nin Başbakan'a suikast düzenleneceğine dair kamuoyuna bilgi vermesi, ardından operasyonların düzenlenmesi peş peşe geldi. Üstelik, paralel yapı planları arasına bu kez “hedef şaşırtmayı” koydu. Zira, Erdoğan’a yapılacak “olası” bir suikastın MİT tarafından gerçekleştirildiği algısını yaratmak için harekete geçti. MİT’in, DHKP/C’yi taşeron olarak kullanıp Başbakan’a suikast girişiminde bulunacağı iddiasını ortaya attı. MİT’in tüm bu gelişmelerle ilgili olarak suç duyurusunda bulunacağı öğrenildi. 

SİYASETÇİLER DE UYARDI

Erdoğan'a suikast girişimi bazı siyasetçiler ve yazarlar tarafından da dile getirilmişti. Bu ifadelerin de paralel yapı tarafından kullanıldığı görüldü. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek tehlikenin boyutuna dikkat çekip "Seçimlere 15 gün kala maalesef suikastlar olacak. Bana da suikast düzenleyebilirler" uyarısında bulunmuştu. Gazeteci-Yazar Abdurrahman Dilipak ise Başbakan'a yönelik suikast girişimleriyle ilgili "Tayyip Erdoğan, 20’den fazla suikast atlattı" demişti. 

EMRE USLU AÇIK HEDEF GÖSTERDİ

En somut örnek eski Emniyetçi, yeni yazar Emre Uslu’nun hem Taraf’taki köşesinde hem de twitter’dan bu propagandaya katılması oldu. Uslu, 30 Ocak’ta yayımlanan yazısında şu ifadeleri kullandı: “Erdoğan'ın içine düştüğü çaresizlikten kurtulması için ciddi bir mağduriyet algısı oluşturmak gerekiyor. O mucizenin ipuçlarını Melih Gökçek verdi. Seçime giderken çakma suikast numaraları çevirecekler. Güvenlik bürokrasisini bilenler iyi bilir ki MİT'in emrinde birçok taşeron örgüt var. DHKP-C'nin önemli bir kesimini MİT kontrol eder. Bu çakma kahramanlık öyküsü için MİT kontrolündeki bir sol örgüt kullanılabileceği gibi, adresleme üzerine bir operasyon inşası için bir taşla fazla kuş vurma da hesaplanıyor olabilir.” 

SUİKASTTA MİT ISRARI

Veysel Ayhan da Zaman Gazetesi’nde 14 Şubat’ta yayınlanan yazısında Emre Uslu’nun bu ifadesini köşesinde yazdı. Uslu 13 ve 16 Şubat'ta attığı twitte “Kayıtlara girsin: Bir kaynağım ısrarla bazı genç polislerin MİT tarafından devşirilip PKK/BDP hedeflerine suikast planlandığını anlatıyor” dedi. 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Başbakan‘a suikast yapıp MİT‘i suçlayacaklardı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.