RTE Üniversitesi'nden 'Sazan' açıklaması

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörlüğü, üç yeni sazan türü hakkında yapılan haberlere ilişkin açıklama yaptı.

GÜNCEL .
rte üniversitesinden sazan açıklaması

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörlüğü, üç yeni sazan türü hakkında yapılan haberlere ilişkin olarak, "Prof. Dr. Davut Turan bu yeni türleri isimlendirirken birisine annesi Emine Turan dolayısıyla 'emineae', diğerine araştırmanın radyografik çekimlerine destek vermiş olan Rize Devlet Hastanesi Hastane Yöneticisi Opr. Dr. Hasan Basri Velioğlu dolayısıyla 'velioglui', bir diğerine de arazi çalışmalarına beraber gittiği Recep Buyurucu dolayısıyla 'recepi' ismini vermiştir" denildi. 

 Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörlüğü, isimleri nedeniyle haberlere konu olan üç yeni sazan türü ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Davut Turan ve araştırma ekibi tarafından dünya bilim literatürüne kazandırılmış olan üç yeni sazan türünün “Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'nin Sazanları” başlığı ile haberleştirildiğine dikkat çekilerek, "Üniversitemiz Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Davut Turan ve araştırma ekibi tarafından Fırat Nehri'nde bugüne kadar dünya bilim literatürüne girmemiş olan üç yeni sazan türü keşfedilmiştir. Daha önce de 18 yeni türü dünya faunasına kazandırmış olan Prof. Dr. Davut Turan bu yeni türleri isimlendirirken birisine annesi Emine Turan dolayısıyla 'emineae', diğerine araştırmanın radyografik çekimlerine destek vermiş olan Rize Devlet Hastanesi Hastane Yöneticisi Opr. Dr. Hasan Basri Velioğlu dolayısıyla 'velioglui', bir diğerine de arazi çalışmalarına beraber gittiği Recep Buyurucu dolayısıyla 'recepi' ismini vermiştir. İlim dünyasında yeni bulunan türlere isim verme geleneği var olan bir durumdur. Kaldı ki araştırmacı isimlendirmeyi hangi gerekçelerle yapmış olduğunu makalede belirtmiştir. Bu araştırma indeksler tarafından taranan Zootaxa 3754 (2): 1001-116 (www.mapress.com/zootaxa) isimli bilimsel bir dergide yayınlanmıştır" ifadelerine yer verildi. 

 Yapılan bilimsel çalışmanın takdir edilmesi gerektiğinin vurgulandığı açıklamada, şunlar kaydedildi: 

 "Prof. Dr. Davut Turan'ın, dünya bilim literatürüne kazandırmış olduğu türleri isimlendirirken vefa örneği göstermesi ve dünya faunasına üç yeni tür kazandırmış olması dolayısıyla takdir edilmesi gerekirken, ilmi bir çalışmanın bazı basın yayın organlarında çarpıtarak farklı şekillerde haber yapılması yadırganmıştır." 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git RTE Üniversitesi'nden 'Sazan' açıklaması
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.