Hatemi'den Bir Güzel Gazel

Alevi Çalıştayı'nın son gününde söz alan Prof. Hüseyin Hatemi oracıkta bir gazel yazdı. Bütün konuyu özetleyen gazel ayakta alkışlandı.

GÜNCEL .
hatemiden bir güzel gazel

Alevi Çalıştayı'nın sonuncusu Kızılcahamam'da yapıldı ve 3 gün sürdü. Önemli kararların alındığı Çalıştay'da Prof. Hüseyin Hatemi'nin yazıp okuduğu gazel damgasını vurdu. İşte o gazel:

"Alevi Çalıştayının sonuncusu üç gün süren yoğun tartışmalardan sonra başladığından çok daha iyi bir noktada bitti. Çalıştay sonucunda ortaya çıkan mutabakat noktalarını Devlet Bakanı Faruk Çelik özetlemek suretiyle tekrarlayarak herkesin onayını aldı."

Yasin Aktay, Yeni Şafak'taki köşesinde Alevi Çalıştayı'nı bu sözlerle özetledi. 3 gün boyunca yaşananlara ilişkin ayrıntılar ortaya koydu. Toplantıya ilişkin, Prof. Hüseyin Hatemi'nin yazıp okuduğu gazele ilişkin yazısındaki ilgili bölüm:

"Arif Sağ'ın fıkralarına ve akşamki muhabbet ortamlarının etkisine son yazımda değinmiştim. Toplantının final sürprizini teşekkür konuşması için söz alan Prof. Dr. Hüseyin Hatemi, Kızılcahamam'a atıfla anlattığı fıkra üzerine inşa ettiği ve oracıkta yazıverdiği gazel oluşturdu. O gazelin üzerine hiç kimsenin söyleyecek sözü olamazdı sadece coşkuyla alkışladılar.

FIKRA NASREDDİN HOCA'DAN

"Hamamda şarkı söylerken kendi sesine hayran kalan hoca bu sesi bir de ezan okuyarak denemek istemiş, kalkmış minareden vakitsiz ezanı okumuş. Lakin hamamda pek güzel gelen ses minareden halka hiç de güzel gelmemiş. Halk söylenerek hocaya bağırmış:

"Hoca utanmıyor musun bu bed sesinle hem de vakitsiz ezan okumaya". Hoca cevabı yapıştırmış:

"Valla sesim minareden size iyi gelmiyor olabilir ama bir hayırsever şu minarenin üzerine bir hamam inşa etseydi görürdünüz sesin güzelini."


GAZEL HATEMİ HOCA'DAN

Bir ictima'ki câyi Kızılcahamâm olur
Şol yerde zevk-i sohbet-u ulfet tamâm olur

Bir yanda yer alır dedegân aşk-u şevk ile
Bir yanda ehl-i zühd-ü salah bir imam olur

Bir gün çalıştayın tayı bir soylu at olur
Sulh-u salâhı sağlamaya ihtimâm olur

Hubb-u vedâd, adl-ü huzûr ber-karar iken
Rabb-i Rahîm'den bize nazil bir selâm olur

Ey Hâtemî! Bu kubbede bir hoş seda bırak!
Zira hamamda türkü söylemenin zevki tâm olur

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Hatemi'den Bir Güzel Gazel
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.