Yeni anayasanın kırmızı çizgileri ne olacak?

Dört parti yarın toplanacak anayasa komisyonunda vatandaşlık, resmî dil ve anadilde eğitimi içeren kırmızı çizgiler için kapışacak.

GÜNCEL .
yeni anayasanın kırmızı çizgileri ne olacak?

AK Parti, CHP, MHP ve BDP yarın yine toplanacak. Anayasa Komisyonu'nda bu kez kırmızı çizgiler konuşulacak. Gündem de vatandaşlık, resmî dil ve anadilde eğitim gibi kritik konular olacak.

Dört parti yarın toplanacak anayasa komisyonunda vatandaşlık, resmî dil ve anadilde eğitimi içeren kırmızı çizgiler için kapışacak.

İlk üç madde ve bunların değiştirilmesinin teklif dahi edilmesini yasaklayan dördüncü madde görüşülecek

Anayasanın ilk üç maddesi, bunların değiştirilmesini yasaklayan dördüncü madde ve vatandaşlık tanımı ile anadilde eğitim hakkını engelleyen maddelerle ilgili görüşmeler yarın başlayacak. Anayasa Uzlaşma Komisyonu , Ekim 2011’de başlayan çalışmaları kapsamında bugüne kadar 59 madde üzerinde uzlaşma sağladı, 113 madde ise şerhli olarak yazıldı.

12 EYLÜL RUHU

Ancak, Anayasa’nın devletin cumhuriyetin nitelikleri ve dilini düzenleyen ilk üç maddesi, bunların değiştirilmesinin teklif dahi edilmesini yasaklayan dördüncü maddesi, ‘Türk vatandaşlığı’ tanımını yapan 65. maddesiyle “Eğitim ve öğretim hakkı ve ödevi” başlıklı 42. maddelere, CHP ve MHP’nin bunları baştan kırmızı çizgi ilan etmesi nedeniyle neredeyse hiç dokunulamadı.

Bu konudaki temel görüşlerini önceki aşamalarda ortaya koyan dört parti, 12 Eylül ruhunu temsil eden temel bu düzenlemelerden sadece mevcut anayasanın devletin şekliyle ilgili 1. maddesindeki “Türkiye Devleti, bir Cumhuriyettir” düzenlemesinde uzlaşabilmişti. Kürt sorunu başta eşitlik ve özgürlük taleplerini karşılamak için hayati öneme sahip gösterilen bu maddelerle ilgili şimdi kritik aşamaya gelindi.

DARBENİN “DEĞİŞTİRİLEMEZ” MADDELERİ

Komisyonun yarından itibaren üzerinde yeniden ve belki son kez çalışacağı ilk üç ve bunların değiştirilemezliğini düzenleyen dördüncü maddeleri şöyle:

» MADDE 1: Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir. (Üzerinde uzlaşıldı)

» MADDE 2: Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir.

» MADDE 3: Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir. Bayrağı, şekli kanunda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Millî marşı İstiklal Marşı’dır. Başkenti Ankara’dır.

» MADDE 4: Anayasanın 1. maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2. maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3.maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.”

BAŞÖRTÜSÜ VE ANADİLDE EĞİTİM HAKKI...

Görüşülecek maddeler arasında, okullara-derslere başörtülü girilmesini önleyen ve Kürtçe başta anadilde eğitim hakkını engelleyen 42. madde de bulunuyor. Söz konusu maddenin sorunlu bazı fıkraları şöyle:

» MADDE 42: Eğitim ve öğretim, Atatürk ilkeleri ve inkılâpları doğrultusunda, çağdaş bilim ve eğitim esaslarına göre, Devletin gözetim ve denetimi altında yapılır. Türkçeden başka hiçbir dil, eğitim ve öğretim kurumlarında Türk vatandaşlarına ana dilleri olarak okutulamaz ve öğretilemez...

Komisyon’da partilerin vuruşacağı diğer önemli madde, Kürt sorununa eşitlikçi-adil çözüm talebinin merkezinde yer alan vatandaşlık tanımıyla ilgili madde olacak. Anayasanın ‘Türk vatandaşlığı’ başlıklı maddesinin ilk fıkrası şöyle:

» MADDE 46: “Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür.”

Bu arada BDP, ‘Anadilini kullanma hakkı’ başlıklı bağımsız bir madde de önermişti. Yalnız, AK Parti dahil diğer partiler bu teklife destek vermemişti. Komisyon, yarınki oturumunda bu teklifi de tartışacak.

PARTİLER NE DİYOR?

» NASIL BİR VATANDAŞLIK: Vatandaşlık tanımıyla ilgili 66. madde konusunda AK Parti, “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı” ifadesini, BDP ise “Türkiye vatandaşlığı” kavramını gündeme getirmişti. CHP, aynı konuda”Türk vatandaşlığı”, MHP, ise “Türk vatandaşı” ifadesini öneriyor. AK Parti ayrıca “devletin dili Türkçe’dir” düzenlemesinden vazgeçilip, “Devletin Resmî dili Türkçe’dir” düzenlemesi de istemişti.

» ANADİLDE EĞİTİM: BDP, “Eğitim ve öğrenim hakkı-ödevi” başlıklı maddeye, “Herkesin nitelikli ve anadilinde eğitim ve öğrenim görmesini sağlamak devletin başta gelen ödevlerindedir” hükmünün eklenerek anadilde eğitimin anayasal güvence altına alınmasını istiyor. CHP ise, “Devlet, herkesin eğitim ve öğrenim hakkından eşit, etkili ve kesintisiz biçimde yararlanmasını sağlayacak gerekli tedbirleri alır” hükmünün metne eklenmesini talep ediyor. AK Parti ve MHP ise anadilde eğitime kapı aralayacak bu önerilere karşı çıkıyor. Başbakan Erdoğan daha geçen hafta anadilde eğitimin ‘bölücü’ olduğu için demokrasi paketine bile girmeyeceğini açıklamıştı.

» ATATÜRK MİLLİYETÇİLİĞİ: AK Parti, 2. maddede yer alan ve cumhuriyetin nitelikleri olarak sayılan “Atatürk milliyetçiliğine bağlı” ifadesi dahil bazı ifadelerin çıkarılmasını da isterken şu düzenlemenin yeterli olacağını savunuyor.

Taraf

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Yeni anayasanın kırmızı çizgileri ne olacak?
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.