Başörtüsü yasağı genelgesi valilerin işi

Dün gündeme gelen başörtüsü yasağı ile ilgili yayınladığı bazı valiliklerin işi olduğu ortaya çıktı.

GÜNCEL .
başörtüsü yasağı genelgesi valilerin işi

Kamuoyunda tepkiyle karşılanan ve kamuda 'başörtü yasağı' olarak algılanan kılık-kıyafet genelgesinin yeni olmadığı öne sürüldü. Bakanlık, bazı valiliklerin yıllar önce hazırlanan belgeyi yeniymiş gibi yayımladığına dikkat çekti.

Zaman gazetesi'nde yer alan habere göre kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kadın personelin başlarının tamamen açık olması gerektiğine dikkat çekilen belgenin, bakanlık tarafından değil Mersin Valiliği'nce hazırlandığı iddia edildi. Vali Hasan Basri Güzeloğlu'nun, 2 Mayıs'ta kurum ve kuruluşlara gönderdiği yazıda kadın personelin başlarının daima açık olması istendi. Genelge, Ankara'da da hareketliliğe sebep oldu. Bakanlık bürokratları, konuyla ilgili İçişleri Bakanı Muammer Güler'e bilgi verdi. Güler, söz konusu olaya yönelik bir ihmal ya da kastın olup olmadığının belirlenmesi için araştırma yapılmasını istedi.

Bakanlık kaynaklarından alınan bilgilere göre söz konusu genelge, yıllar önce hazırlanarak Türkiye genelindeki valiliklere gönderildi. Ancak Mersin'de olduğu gibi bazı valilikler, mayıs ayında yürürlüğe giren genelge yerine eski belgeyi uygulamayı tercih etti. İlgili genelgeyi tüm kamu kurum ve kuruluşlarına göndererek kadın personele, başlarının tamamen açık olması, saçlarının taralı ve düzgün görünmesi uyarısı yaptı. Mevcut genelgenin günümüz Türkiye'sinde bir anlamının kalmadığı belirten bakanlık bürokratları, bazı valiliklerin eski tarihli genelgeyi yeniymiş gibi gündeme getirdiğine dikkat çekti. Eski belgenin yayımlanmasının, uygulanabileceği anlamına gelmediğinin altını çizdi. Bakanlık bürokratları ayrıca düzenlemenin eski alışkanlıklardan kaynaklandığını kaydederek ilgili birimlere göndermede bulundu. Yetkililer, herkesin kendi kıyafetiyle kabul göreceği bir anlayışın valiliklerde de kabul görmesi gerektiğini vurguladı.


GENELGE, AK PARTİ YÖNETİMİNİ DE RAHATSIZ ETTİ

İçişleri Bakanlığı'nın, kamu kurumları için yayınladığı genelgede başörtüsüne özel atıf yaparak kadın memurların başının tamamen açık olması yönünde uyarıda bulunması AK Parti yönetimini de rahatsız etti. Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, bakanlığın başörtüsünü yasaklayan bir genelge yayınlamadığını açıkladı. Türkiye'nin eski alışkanlıklarını terk ettiğini belirten Çelik, konuyla ilgili şu bilgiyi verdi: "Bakanlığın iki satırdan ibaret 'Yaz kıyafeti uygulaması şu tarihte başlayıp şu tarihte bitecek' şeklinde bir yazısı var. Bir ilimizde daha önceki metinlere göre bir yazı hazırlamışlar. Gazetelere yansıyan bu."

Yasakçı genelge önceki gün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan AK Parti Merkez Karar ve Yürütme Kurulu (MKYK) toplantısında da gündeme geldi. Kendisi de başörtülü olan kurul üyesi Hasibe Özlem Çepni, Başbakan'a genelgeden söz ederek rahatsızlığını dile getirdi. Toplantı esnasında İçişleri Bakanı Muammer Güler'i arayan Erdoğan, yönetmeliğin detayları hakkında bilgi aldı. Ancak üyelere yönelik bir bilgilendirme ya da değerlendirmede bulunmadı. Fakat genelgeden ve konunun bu şekilde kamuoyuna yansımasından rahatsız olduğu öğrenildi.

Zaman
 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Başörtüsü yasağı genelgesi valilerin işi
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.