JİTEM, MGK bünyesinde kuruldu

Türkiye’deki derin yapıların henüz çözülemediğini anlatan Orakoğlu, Dinleme yapılabilmesi için flu yani belirsiz ortamların oluşturulduğunu söyledi.

GÜNCEL .
jitem, mgk bünyesinde kuruldu

Hülya Karabağlı’nın haberi

Yasa dışı dinlemeleri araştıran Meclis Böcek Komisyonu’nda 28 Şubat sürecinin Emniyet İstihbarat  Dairesi Başkanvekili  Bülent Orakoğlu, varlığı üzerinde tartışması dinmeyen JİTEM’in, Milli Güvenlik Kurulu bünyesinde oluşturulduğunu iddia etti  ve “Türkiye’de askeri vesayeti devam ettirmek isteyen unsurlar var” dedi.

Faili meçhul cinayetlerin aydınlatılmasına ilişkin yeni bir komisyon kurulması gerektiğini söyleyen  Orakoğlu, “Türkiye’de hala soğuk savaş konseptini öne çıkaran bir anlayışla milleti öne çıkaran bir anlayış mücadele etmektedir” yorumunu yaptı.

Türkiye’deki derin yapıların henüz çözülemediğini anlatan Orakoğlu,  Dinleme yapılabilmesi için flu yani belirsiz ortamların oluşturulduğunu söyledi.

‘Ergenekon şemasını bizzat gözlerimle gördüm’
 
Yeni  emekli olan Emniyet istihbaratçısı Sabri Uzun:Türkiye’de yapılan yasadışı dinlemelerin tamamı devlet görevlileri tarafından yapılıyor. Devlet görevlisi olmadan dinleyenlerin hepsi de yakalandı. Ben 2001 yılında İstihbarat Daire Başkanı olduğum dönemde Ergenekon yapılanmasının şemasını bizzat gözlerimle gördüm. Orgeneral Çetin Doğan şemanın en üstündeki isimdi Ergenekon şemasında. Tuğgeneral rütbesinin altında kimse yoktu. Orgeneral olarak bir tek Çetin Doğan vardı. Daha sonra Tuncay Güney’in verdiği ifadede şemada gördüğüm isimlerden bir tane isim bile yoktu. Yani şunu demek istiyorum: O dönemde Tuncay Güney kendisinin dinlendiğini öne sürerek, Ergenekon yapılanması ile ilgili farklı isimler vermiş olabilir. Bir ülkenin kaderiyle, insanların kaderiyle oynamış olabilir.

Ben onay vermediğim müddetçe benim kurumumda çalışanların yasadışı dinleme yapmalarına olanak yoktur. Yani kurumun başında kim varsa onun onay vermesi gerekiyor. 5257 sayılı kanunda 2005 yılından sonra gelişen teknolojilere uygun olarak düzenlemeler yapılmadı.”

T24
 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git JİTEM, MGK bünyesinde kuruldu
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.