İlk kez bir CHP lideri bunu gerçekleştirecek

Kılıçdaroğlu'nun, "Menderes açılımı" sürüyor. Geçen yıl Aydın Menderes'i arayan Kılıçdaroğlu bugün Adnan Menderes ve arkadaşlarının kabrine gidiyor.

GÜNCEL .
ilk kez bir chp lideri bunu gerçekleştirecek

Mayıs 2010 'da CHP Genel Başkanı seçilen Kemal Kılıçdaroğlu, aynı yıl 17 Eylül 'de Menderes 'in mezarını ziyaret etmeyi gündemine aldı, ancak o tarihte Brüksel 'den dönüş yolunda olacağı için gidemeyeceğini söyledi.

Kılıçdaroğlu 'nun “Koşullar uygun olursa (Menderes 'in kabrini ziyaret etmeyi) neden düşünmeyelim arkadaşlar? Menderes bu ülkeye hizmet etmiş bir insan. Saygıdeğer bir kişi. Bir siyasal mahkemede yargılandı ve idam edildi” şeklindeki sözleri ise “CHP tarihinde bir ilk” olarak nitelendirildi ve “partisinin 27 Mayıs darbesine ve askeri vesayete karşı bugüne kadar eleştirilen tutumunu yıktı” yorumları yapıldı..

Kılıçdaroğlu, geçen yıl ise 17 Eylül 'de idam edilmesinin 50. yılı nedeniyle Menderes 'in oğlunu telefonla aradı. Aydın Menderes 'in vefatından 3 ay önce gerçekleşen telefon görüşmesinde, birkaç saat önce Petrol-İş kongresinde yaptığı konuşmayı anlatan Kılıçdaroğlu, “Rahmetli Menderes 'ten bahsettim, yapılan hatalar ve çekilen acıları dile getirdim” dedi. Kılıçdaroğlu 'na teşekkür eden Aydın Menderes de “Böyle bir günde aramış olmasının çok anlamlı olduğunu” söyledi.

“Yeni” CHP 'nin 27 Mayıs darbesine karşı bir tutum belirlemesinin simgesi haline gelen Menderes hassasiyetini sürdüren Kılıçdaroğlu, bugün 17 Eylül 'de Yassıada 'da idam edilen eski Başbakanlardan Adnan Menderes 'in mezarını ziyaret edecek. Kılıçdaroğlu Menderes 'in kabri başındaki törenlere katılacak ve Menderes 'in anıt mezarını ziyaret edecek.

haber7.com

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git İlk kez bir CHP lideri bunu gerçekleştirecek
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.