Wikileaks'teki Atatürk Sırrı

WikiLeaks’in tanıtım amacıyla hazırladığı posterlerde yer alan Atatürk fotoğrafı tartışma yarattı.

GÜNCEL .
wikileaksteki atatürk sırrı

Son yüzyıla damgasını vurmuş skandallar ve kirli olayların arasındaki fotoğrafın WikiLeaks’in tanıtım kampanyasını yürüten Yunan grup tarafından fotoğrafa yerleştirildiği ortaya çıktı.

Vatan'ın haberine göre; açıkladığı gizli belgelerle dünya gündemine damgasını vuran WikiLeaks sitesinin, “Bize destek vermek için bilgisayarınıza indirin” diye yayınladığı “Duvar Kağıdı” (Wallpaper) fotoğrafların birinde yer alan Atatürk fotoğrafı dün Türkiye’de gündeme damga vurdu. Fotoğrafta, Wikileaks’i temsil eden logo; Guantanamo, Afganistan Savaşı, JF Kennedy suikastı, cinayetler, banka krizleri gibi skandalların kirli belgelerin yer aldığı odaya giriyor ve bu odayı aydınlatıyor. Ancak karanlık fotoğraf fotoşop programı kullanarak aydınlatıldığında odada asılı ABD eski Başkanı Nixon ile rafta duran bir Atatürk fotoğrafı göze çarpıyor. Nixon’ın Amerika’daki Watergate skandalı sonrası istifa etmek zorunda kaldığı biliniyor. Bu nedenle “kirli odada” yer alması çok da yadırganacak bir durum değil. Ancak Atatürk’ün fotoğrafının bu skandalların arasında ne aradığı ilk aşamada anlaşılamadı.

Fotoğrafı büyütünce

Fotoğrafı büyüterek detaylı incelediğinde gizem çözüldü. Fotoğrafın sağ alt köşesinde “Design by Agents of Chaos” imzasını görüldü. Ondan sonrası iplik söküğü gibi geldi. Agents of Chaos (Kaos elçileri), Yunanistan’da anarşist görüşlere sahip bir öğrenci grubu. Kullandıkları slogan: “Medyada okuduklarınıza, TV’de izlediklerinize inanmayın...” Bu grup Yunanistan’da 5 Mart 2010 tarihinde gerçekleştirilen ve Atina sokaklarında büyük çatışmalara sebep olan öğrenci eylemlerinin de mimarı. Bu eylemler sırasında yayınladıkları bildiri Yunan gazetelerinde de yayınlanmıştı. Kapitalizmi düşman ilan eden ve “siyasetin maskesini düşüreceğiz” diyen grubun WikiLeaks ile bağlantısı ise WikiLeaks adına sitenin reklam kampanyalarını yürütüyor olmaları.

Agents of Chaos, Rusya ve Kuzey Kore gibi ülkeler için de benzer afişler hazırladı. Grubun Atatürk fotoğrafını WikiLeaks’in bilgisi dahilinde koyup koymadığı açık değil. Çünkü karanlık versiyonda Atatürk fotoğrafı çok net belli olmuyor. 28 Eylül 2010 tarihinde Agents of Chaos grubu tarafından internetteki Picasa fotoğraf paylaşım sitesine konulan fotoğrafın altında yer alan, “Artık arşivleri açma zamanı geldi” şeklindeki slogan ise Türkiye’ye yönelen Ermeni ve Rum soykırım iddialarını akla getiriyor.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Wikileaks'teki Atatürk Sırrı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.