Rap müziğin altın yılı: 2018

90’lı yılların sonunda ilk nesil diyebileceğimiz Ceza, Fuat, Sagopa Kajmer ve Fuchs gibi isimlerle sağlam bir temele oturan rap, bir süredir çok iyi işler çıkmasına rağmen anaakımı bu denli etkilememişti. Birçok rap şarkısı TV dizilerinde, sinema filmlerinde karşımıza çıktı.

GÜNCEL .
rap müziğin altın yılı: 2018

2018 yılında müziğe rap, zafer damgasını vurdu. 90’lı yılların sonunda ilk nesil diyebileceğimiz Ceza, Fuat, Sagopa Kajmer ve Fuchs gibi isimlerle sağlam bir temele oturan rap, bir süredir çok iyi işler çıkmasına rağmen anaakımı bu denli etkilememişti. Başta Ezhel, Gazapizm, Kamufle, Allame ve Ozbi olmak üzere çok sayıda Rap şarkısı TV dizilerinde, sinema filmlerinde ve en çok da dijital platformlarda “en çok” çalınan şarkılar olarak karşımıza çıktı. Öyle ki, dijital müzik platformlarından Spotify da açıkladığı 2018 raporunda Ezhel’in zaferini duyurdu. Ezhel, yıl boyunca en çok dinlenen şarkıcı oldu. En çok dinlenen şarkılar listesinde ise Ezhel’in Geceler’i ve Gazapizm’in Heyecanı Yok şarkısı vardı. Kamufle’nin ‘Abe Bilader’ teklisi, Khontkar’ın 100 ve Ozbi’nin Serserilik ve Şiir albümleri de Rap türünde dikkat çeken işler oldu.

MOZAİK TEKRAR SAHNEDEYDİ

Yerli sahnede elektronik müziğin iyi isimleri Hedonutopia da yeni albümleri Yakamoz Sandalı ile adından söz ettirmeye devam etti. Lara Di Lara ise İbrahim Tatlıses şarkısı Su Ver Leylam’ı cover’layarak bu işin nasıl üst düzey yapılabileceğini göstermiş oldu. Cover’dan bahsetmişken Retro tarza hâkim Lin Pesto üretmeye devam etti. Yasemin Mori’nin Estrella albümü de Mori’nin daha önce şahit olduğumuz çizgisinden epeyce farklıydı. Ama onu yadırgamamıza sebep olmadı. Rock müziğin sevdiğimiz abileri Peyk de Lay Lay Lom ile yine sazını, sözünü söylediği bir albüme imza attı. Ekin Beril’in ‘Zaman’ EP’si ve Nova Norda’nın ‘Varım’ teklisi döne döne çalınan işlerden oldu. Ve bu yılın en önemli olaylarından bir tanesi de Mozaik, ‘BurAda Müzik Var’ kapsamında 25 yıl sonra Kadıköy’de sahne aldı. Yüzlerindeki heyecanı ve mutluluğu görmek muhteşemdi.

 

Kaynak:Birgün

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Rap müziğin altın yılı: 2018
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.