Sosyal medyada gençleri bekleyen tehlike

Sosyal medyada bıraktığımız izler bizi dolandırıcıların tuzağına düşürebiliyor. Yapılan son araştırmalara göre, hackerların ilk hedefi sosyal medyayı aktif kullanan gençler olurken, sosyal ağlar avlanma platformları haline dönüşüyor.

GÜNCEL .
sosyal medyada gençleri bekleyen tehlike

Her gün kontrol etmeden duramadığımız sosyal medya hesaplarımız bazen büyük bir kâbusun başlangıcı olabiliyor. İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, sosyal medya üzerinden hacklenen kurbanların yüzde 52’sinin 30 yaşın altında olduğu saptandı.

Sahtekârlıktan korunma şirketi CİFAS, halkın, hükümet ve endüstrinin kimlik sahteciliği konusundaki bilinç eksikliği nedeniyle dolandırıcıların kişisel bilgelere ulaşmasını kolaylaştırdığını ve özellikle gençlerin sosyal medya üzerinden isim, doğum tarihi, adres ve banka bilgileri gibi kişisel bilgilerinin çalınmasına daha çok maruz kaldıklarını belirtiyor. İnsanların bilgilerini kullanarak sahte kimlik dolandırıcılığı yapan hackerlar özellikle mobil cihazlar üzerinden kişisel bilgilere ulaşarak banka hesap bilgilerinden tutun da pek çok kişisel bilgiye ulaşabiliyor.

DOLANDIRICILAR

Bazen telefonunuzun not bölümüne hatırlamak için yazdığınız önemli bir bilgi, bazen bir görsel, bazen ise banka şifreniz hackerlar tarafından çalınıp size pahalıya mal olabiliyor. Yapılan son araştırmalar, 2015’te gerçekleşen çevrimiçi dolandırıcılıkların yüzde 86’sını kimlik dolandırıcılıklarının oluşturduğunu ve gençlerin büyük çoğunluğunun sosyal medya kurbanı olduğunu gözler önüne seriyor. Global antivirüs yazılım kuruluşu Bitdefender’ın Türkiye distribütörlüğünü üstlenen Laykon Bilişim Genel Müdürü Barbaros Akkoyunlu, Türkiye’deki yoğun genç nüfusun paylaşımda bulunmayı ve paylaşımda bulunanları takip etmeyi sevdiğini, bunun da genç nüfusta sosyal medya kullanım oranını bir hayli yükselttiğini belirtti.

Sosyal medya platformlarının artık birçok özelimizi paylaştığımız bir alan haline geldiğini vurgulayan Akkoyunlu “Nereye gittiğimiz, ne yediğimiz, ne giydiğimiz, o hafta nerede olduğumuz veya geçen haftaya göre kaç km koştuğunuza dair neredeyse tüm bilgiler artık herkesin ulaşabileceği bilgilerin arasında. Paylaştığımız bu tür bilgiler maalesef kötü niyetli kişilerin sistemlerdeki açıklardan faydalanmasına yardımcı olacak kilit bilgiler de veriyor olabilir” dedi.

Son dönemde gündeme gelen bir dolandırma yönteminden de bahseden Akkoyunlu “Sosyal medya profilinizi kopyalayarak arkadaşlarınızı sahte hesaba ekliyor ve kupon hediye etme vaadiyle cep telefonlarına bir mesaj gönderip kredi kartı veya cep telefonlarından para çekiyorlar” dedi.

5 ÖNEMLİ TAVSİYE

Akkoyunlu, sosyal medyada güvende kalmaları için gençlere 5 önemli tavsiyede bulundu.

1- Sosyal medyada paylaştığınız resim, metin veya benzeri şeylerin sizin için çok özel bilgiler içermemesine dikkat edin. Paylaşacağınız fotoğraf, video vb. içeriklerde plaka, kimlik numarası, pasaport ve kredi kartı bilgilerinin gözükmediğinden emin olun.

2 - Sosyal medya platformlarınızı tanıdık olmayan kişilere tamamen açık durumda bırakmayın. Ayarlar bölümünden “Sadece Arkadaşlar” gibi seçeneklerini seçerek profilinize erişimi kısıtlayın. Paylaşımlarınızı sadece görmesini istediğiniz kişilerin gördüğünden emin olun. Lokasyon bilgilerinizi herkesle paylaşmayın.

3 - Arkadaşınızdan veya tanıdığınızdan gelen her mesaja inanmayın. ‘Twitter hesabınızın doğrulanması için bu linke tıklayın!’, ‘Seninle olan videomu paylaştım, izlemek için tıkla!’ gibi mesajlara tereddütle yaklaşın.

4 - Herkesi arkadaşınız olarak eklemeyin. Arkadaşınız olsa bile size arkadaşlık isteği gönderen kişini gerçekten arkadaşınız olup olmadığını kontrol edin. Geçmişte eklediğiniz kişileri gözden geçirin. Aralarında başkaları tarafından ele geçirilmiş hesaplar olabilir.

5 - Gerçek olamayacak kadar cazip reklam ve kampanya tekliflerini araştırmadan, gerçekliğine emin olmadan tıklamayın. Bunun için bazen o reklamla ilgili konu başlığını Google’da aratarak önceden bu konu ile ilgili sorun yaşamış insanlar var mı diye kontrol edebilirsiniz.-Star

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Sosyal medyada gençleri bekleyen tehlike
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.