Telegraph: Türkler AB'yi ciddiye almaz. Çünkü...

Telegraph gazetesince yayımlanan bir makalede 'Türkler, AB'yi ciddiye alamaz. Onların gözlerinde Brexit, birliğin kredibilitesine daha da zarar verdi. Ancak en kötüsü AB'nin darbe girişimi konusunda nasıl sessiz kaldığı' denildi.

GÜNCEL .
telegraph: türkler abyi ciddiye almaz. çünkü...

Avrupa Birliği'nin mülteci politikası ve 15 Temmuz darbe girişimine yönelik tutumuna eleştiriler sürüyor. İngiltere'nin AB'den ayrılmasına (Brexit) destek veren muhafazakar Telegraph gazetesince yayımlanan bir yorumda "Türkler, AB'yi ciddiye alamaz. Onların gözlerinde Brexit, birliğin kredibilitesine daha da zarar verdi. Ancak en kötüsü, AB'nin darbe girişimi konusunda nasıl sessiz kaldığı" ifadeleri kullanıldı.

Sabah'ın haberine göre Martin Jay imzalı yorumda AB'ye sert eleştiriler yöneltilirken Avrupa Komisyonu'nda "panik" yaşandığı savunuldu. AB'nin kendi kredibilitesini kurtarmak için nasıl umutsuzca çırpındığının, "pazarlık" yapmaya çalıştığı Türkiye konusunda net biçimde görüldüğü öne sürüldüğü yorumda AB'den son dönemde Türkiye'ye yapılan üst düzey ziyaretlere dikkat çekildi. Yorumda şu savları dile getirildi:

"Türkler, AB'yi ciddiye alamaz. Onların gözünde Brexit AB kredibilitesine daha da zarar verdi. Ancak en kötüsü, AB'nin darbe girişimi konusunda nasıl sessiz kaldığı. Türklerin çoğu, Juncker ve Parlamento Başkanı Martin Schulz gibi AB üst düzey yetkililerinin darbecilerin başarılı olmalarını beklemiş olduğunu biliyor."

ANKARA, MOGHERİNİ'YE 'KIRMIZI HALI SERMEDİ"

AB Dış ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'nin Ankara ziyaretine değinilen yorumda Ankara'da Mogherini için "kırmızı halı" serilmediği, Türkiye'nin Mogherini'yi "hiç de ciddiye almadığı" öne sürüldü.

Türkiye'de kamuoyunun AB'yi "başarısız" olarak görmeye başladığı savına da yer verilen yorumda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "üst düzey bir danışmanına" atfen "Şimdi sadece Washington'a bakıyoruz. AB'nin artık hiçbir anlamı yok. Kredibilitesi yok" ifadeleri yansıtıldı.

Telegraph'ta "Türkiye, AB'nin kamuoyu önündeki imajını güçlendirme oyunu oynamaz" gibi görüşlere yer verilen yorumda Türkiye'nin Ekim ayında vize muafiyeti anlaşmasını beklediği belirtilirken "Ne olursa olsun, AB'nin bölgesel bir oyuncu olma hırsı yok edildi" değerlendirmesi yapıldı.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Telegraph: Türkler AB'yi ciddiye almaz. Çünkü...
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.