Batı basını: AK Parti gitmeli,HDP barajı aşmalı...

Fuller'den Michael Rubin'e kadar birçok yazar ve Guardian, New York Times, Washington Post Haaretz gibi bazı gazeteler seçimlerle ilgili çeşitli analizler yayımladı. Tüm yazılanların ortak özelliği Tayyip Erdoğan ve AK Parti karşıtlığı.

GÜNCEL .
batı basını: ak parti gitmeli,hdp barajı aşmalı...

7 Haziran seçimlerine üç gün gibi kısa bir süre kaldı. Seçimler, Türkiye'de olduğu gibi ABD ve Avrupa ülkelerinde de gündemde önemli bir yer tutuyor.
Graham E. Fuller'den Daniel Domeby'e ve Michael Rubin'e kadar birçok yazarın yanı sıra Guardian, New York Times, Washington Post ve Haaretz gibi bazı gazeteler seçimlerle ilgili çeşitli analizler yayımladı. Makalelerin ortak özelliği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti karşıtlığı. Bir diğer özellik ise HDP'ye önemli yer ayırıyor olmaları.
Dünyabülteni'nin haberi...

Morton Abramowitz'in Bipartisan Policy'de yayınlanan makalesinde HDP'nin bu seçimde barajı aşmaya çalışacağı belirtilerek koalisyon iddialarına yer veriliyor. AK Parti için MHP ve HDP olmak üzere iki koalisyon ortağı olduğu öne sürülen analizde MHP ile kurulacak bir koalisyonun Güneydoğu'daki seçmeni etkileyeceği ifade ediliyor.
Türkiye üzerine analizleri ile bilinen Graham E. Fuller Huffington Post'taki makalesinde Erdoğan'a yönelik sert eleştirilerde bulunuyor. Fuller, AK Parti'nin seçimleri kazanması halinde Erdoğan'ın tek adam olacağını iddia ediyor.
Yeni Türkiye isimli bir kitap da yazan Fuller, daha önce AK Parti'yi savunduğunu belirterek zamanla partinin ve Erdoğan'ın değiştiğini öne sürüyor. Fuller, Erdoğan'ı Putin ile mukayese ediyor.
Financial Times'taki bir haberde ise Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki tuvalet kapakları ile ilgili tartışmanın seçim kampanyasına dönüştüğü savunuluyor. Haberde Erdoğan, otoriter ve müsrif olmakla suçlanıyor.
Michael Rubin'in American Enterprise Institute'te yayınlanan makalesinde ise Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti hakkında sert eleştiriler yer alıyor. Osmanlı'daki Harem kurumu üzerinden Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın eleştirisini içeren yazıdaki bir diğer iddia ise Türkiye'nin IŞİD'e silah desteği sağladığı ve örgütün bu sebeple Türkiye ile iyi ilişkiler kurduğu yönünde.
Atlantic Council'de Aaron Stein tarafından yazılan makalede ise AK Parti ve HDP'nin seçimlerde iki kilit aktör olduğu belirtiliyor.
Ak Parti ve HDP arasındaki din ve diyanet tartışmalarına yer verilen makalede Demirtaş’ın Diyanet’i kapatacağını vaat etmesi ve Taksim ile Kabe’yi benzetmesinin hata olduğu ifade ediliyor. Bununla birlikte diyanet üzerinden yapılan tartışmaya özellikle Erdoğan’ın ciddi bir şekilde dâhil olduğu ve HDP’nin Ak Parti’den koparmaya çalıştığı hedef seçmen kitlesini muhafaza etmeye çalıştığı vurgulanıyor.
Haaretz'de ise "Türkiye Putinleşme Yolunda mı" başlıklı makalede HDP lideri Demirtaş’tan karizmatik bir lider olarak söz ediliyor ve HDP'nin barajı aşmasının AK Parti'nin yanlış işler yaptığını anlamasını sağlayacağı iddia ediliyor.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Batı basını: AK Parti gitmeli,HDP barajı aşmalı...
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.