FT de reyting kuruluşlarını dikkate almıyor

17 Aralık sonrası Türkiye aleyhinde attığı 'kırılgan beşli' manşetleriyle dikkat çeken Financial Times'tan itiraf geldi.

GÜNCEL .
ft de reyting kuruluşlarını dikkate almıyor

Uluslararası İlişkiler Editörü Gardner, "Piyasa da biz de o kurum ve ekonomistlere göre karar almıyoruz. İtibarlarını düzeltmeliler" dedi

Gezi parkı protestoları ve 17 Aralık operasyonunun ardından Türkiye aleyhinde yaptığı haberlerle dikkat çeken İngiliz Financial Times'dan (FT) itiraf gibi değerlendirme geldi. Fed'in parasal genişleme programıyla kredilerin arttığı ve cari açığın yüksek olduğu Hindistan, Endonezya, Brezilya, Güney Afrika ve Türkiye'yi kırılgan gösteren gazetenin Uluslararası İlişkiler Editörü David Gardner, Financial Times Türkiye Zirvesi'nde Sabah'ın sorularını yanıtladı. Gardner, kredi derecelendirme kuruluşları ve yatırım bankalarının ekonomistlerinin görüşlerinin piyasada karar almada etkili olmadığını ve kendilerinin de bu yorumlara eskisi kadar itibar etmediklerini belirtti. Kırılgan beşli olarak Türkiye ve dört gelişmekte olan ülkeyi değerlendiren kuruluşların saygınlıklarının tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini söyleyen Gardner, "Piyasadaki yatırımcı da ben de yatırımcı olsam o analizleri dikkate alarak yatırım yapmam. Yatırımcıların kendi analizleri var" dedi. 

KOMİSYON KURULDU 

Financial Times Türkiye Zirvesi'ne katılan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise "17 Aralık ile ilgili iddiaların sonuna kadar takip edileceğine inanıyor musunuz?" şeklindeki soruya karşılık, her türlü iddiayı ciddiye aldıklarını ve parlamentonun bunlarla ilgili bir inceleme komisyonu kurulmasını kabul ettiğini söyledi. Şimşek, hukukun üstünlüğünü ve yolsuzluğa sıfır tolerans gösterilmesini istediğini ancak doğru işlemeyen ve tamamen suç unsurlarına dayalı grupları da kabul edemeyeceğini kaydetti. 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git FT de reyting kuruluşlarını dikkate almıyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.