Celalettin Ökten'in İmam Hatip mücadelesi

İmam Hatip Okullarının Açılmasını Sağlayan Celaleddin Ökten'in Mücadelesi Anlatılıyor...

GÜNCEL .
celalettin öktenin imam hatip mücadelesi

İmam Hatip Okullarının kuruluşunun 61, Merhum Celaleddin Ökten’in vefatının 51. vefat yıldönümü vesilesiyle ÖNDER (İmam Hatip Mezunları ve Mensupları Derneği) tarafından belgeseli yapıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü uhdesinde hazırlanan Celaleddin Ökten’in hayatının anlatıldığı belgesel, ömrünün son 10 yılında İmam Hatip Okulunun açılması, okutulacak derslerin belirlenmesi ve 7 yıl sürecek bir okul olması için verdiği mücadeleyi de gözler önüne seriyor.

Bir dönem kapatılan ve 1951-52 öğretim yılında tekrar açılan İmam Hatip Okulu, Demokrat Parti iktidarının uygulamaya koyduğu en cesur kararlardan biridir. Bu bağlamda, Celaleddin Ökten’in 7 yıllık okul projesine destek veren dönemin Milli Eğitim Bakanı Tevfik İleri ve Başbakan Adnan Menderes’in İmam Hatip Okullarına bakışı, bu okulların öğrencileriyle kurdukları diyaloglar, bizzat o öğrenciler tarafından anlatılıyor.

1951 yılının son aylarında İmam Hatip Okulu, 7 ilde açılıyor. İmam Hatip Okulu açılmakla hikâye bitiyor mu? Hayır, asıl hikâye o tarihten sonra başlıyor, günümüze kadar devam ediyor. Bu belgesel ile İmam Hatip Okullarının 28 Şubat postmodern darbesiyle yaşadığı süreç ve niçin yaşandığı daha iyi anlaşılacak. Çünkü benzer olaylar 1951-60 arasında da yaşanıyor.

Bugün seksenli yaşlarında olan İmam Hatip Okulunun ilk öğrencileri o günlerde yaşananları, bizzat kendi tanıklıklarını, Celalettin Ökten belgeselinde dile getiriyorlar.

Celalettin Ökten belgeselinde İmam Hatip Okulları için büyük çaba sarf eden, müfredatını belirleyen Merhum Celaleddin Ökten’in evlatları; Prof. Dr. Saadettin Ökten, Dr. Hümeyra Ökten ve Kimyager Fatıma Züheyra Ökten, Merhum Tevfik İleri’nin evlatları; Cahit İleri ve Cahide İleri Aksoy, verilen bilgilerin akademik açıdan değerlendirilmesi için; Prof. Dr. Halis Ayhan, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Öcal, YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, İlim Yayma Cemiyetinin bu okullara verdiği desteği anlatması için İlim Yayma Cemiyetinin kurucularından İsmail Niyazi Kurtulmuş’un oğlu Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’un da görüşlerine yer veriliyor.

Meçhul Kahraman belgeselinin ilk bölümünde Celalettin Ökten’in çocukluğu, gelişimi ve eğitimi; doğup büyüdüğü Trabzon’dan eğitimini tamamlamak üzere İstanbul’a gelişi; İstanbul’daki tahsil hayatı, öğretmenlik yapmaya başlaması, İmam Hatip Kurslarına öğretmen oluşu ve İmam Hatip Mekteplerinin kurulması için verdiği mücadele anlatılmaktadır.

Celal Hoca olarak anılan Celalettin Ökten’in çocukluk anılarından yola çıkan belgesel, özellikle aile köklerinin ve anılarının anlatıldığı bölümlerde Ökten’in çocukları Dr. Ayşe Hümeyra Ökten, Prof. Dr. Saadettin Ökten ve Fatıma Züheyra Ökten’in aktarımları ile canlanır. Celal Hoca’nın İstanbul serüveninin başlangıcının, burada yaşadığı geçim sıkıntısının ve ilk öğretmenlik yıllarının anlatıldığı bölüm, Prof. Dr. Halis Ayhan (Emekli Yök Üyesi)'ın medreselerin kapatılışını ve Yrd. Doç Dr. Mustafa Öcal’ın İmam Hatip mekteplerinin geçirdiği sıkıntıları anlatımıyla dikkat çekici bir boyut kazanır. Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya’nın dönemin siyasi durumuna ilişkin yaptığı açıklamalar, gazete kupürleri ve videolar ile desteklenir.

İstanbul Eski Müftüsü, İstanbul İHL Eski Müdürü, dönemin Milli Eğitim Bakanı Tevfik İleri’nin kızı ve oğlunun yaptıkları açıklamalar ve Tevfik İleri’nin İmam Hatip okullarının açılışına dair yaptığı bir konuşmanın ses kaydı ise belgeselin en dikkat çekici noktalarındandır.

Yapımcılığını Fatma Aydın Ataş’ın üstlendiği, yönetmenliğini Tülay Gökçimen ve Rabia Serap Arvas’ın yürüttüğü belgesel film, dönemin karanlıkta kalmış yanlarına ışık tutmanın yanında Bir Neslin Ardındaki Meçhul Kahraman’ının mücadelesini gözler önüne sermeyi hedeflemektedir.

TRT Haber

 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Celalettin Ökten'in İmam Hatip mücadelesi
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.