Sezen Aksu'nun meşhur şarkısı çalıntı çıktı!

Sezen Aksu'nun seslendirdiği "Adı Bende Saklı" adlı şarkının bestesinin, Yunan Yiannis Karalis'e ait olduğu iddia edildi.

GÜNCEL .
sezen aksunun meşhur şarkısı çalıntı çıktı!

Geçen yıl hayatını kaybeden senarist Meral Okay'ın sözlerini yazdığı, Sezen Aksu'nun seslendirdiği “Adı Bende Saklı” adlı şarkının bestesinin, Yunan Yiannis Karalis'e ait olduğu iddia edildi.

Karalis'in açtığı ve 10 yılda sonuçlanan davada mahkeme, Sezen Aksu'nun 15 bin Euro (35 bin 250 TL) tazminat ödemesine hükmetti

Ünlü şarkıcı ve besteci Sezen Aksu, 2 albümünde kullandığı "Adı Bende Saklı" isimli şarkısı nedeniyle para cezası ödemeye mahkûm oldu. Mahkeme, Aksu'nun söylediği bestenin, Yunanlı besteci Yiannis Karalis'e ait olduğu kararına vardı ve 1 milyon Euro (2 milyon 350 bin TL) tazminat isteyen Karalis'in isteğini reddedip 15 bin Euro (35 bin 250 TL) para cezasına hükmetti.

HEM PARA HEM ÖZÜR İSTEDİ
Ajans Habertürk'teki habere göre, dava süreci 2003'te başladı. Karalis, İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi'ne başvurarak, ‘Eclipse' bestesinin Sezen Aksu tarafından "Adı Bende Saklı" adıyla 2 ayrı ticari albümde izinsiz kaydedildiğini, bazı filmlerde de kullanıldığını öne sürdü. Karalis, 1 milyon Euro'luk tazminatla yazılı özür istedi. Karalis, "Eserin sahibinin ben olduğunu hiçe saymış, eser hakkındaki haklarıma tecavüz etmişlerdir. İyi niyetimi suiistimal edip beni oyalayarak şimdiye kadar harekete geçmekten alıkoydular" dedi.

‘MANEVİ TAZMİNAT DOĞAR'
Hazırlanan ilk bilirkişi raporunda, parça için ‘Eclipse'in bestecisi Yiannis Karalis yerine, ‘Secret Love'ın bestecisi Georgios Stavrianos'a yanlışlıkla telif hakkı ödendiği iddia edildi. Raporda, sanatçıdan özür dilenmesi gerektiği belirtildi. İkinci bilirkişi raporunda Karalis'in manevi tazminat hakkının doğduğu kaydedildi. Bugüne kadar 7 kişinin bilirkişilik yaptığı davada yapımcı Erol Köse bilirkişi olarak bestenin Karalis'e ait olduğu görüşünü bildirdi.

1970'DEN BERİ SAHNEDE
Aksu, müzik kariyerine 1970 yılında katıldığı Hafta Sonu Dergisi'nin açtığı ‘Altın Ses Yarışması'yla adım attı. Birinci olamadı ama bütün Türkiye onu tanıdı. 1975'te Sezen Seley adıyla ilk 45'liği ‘Haydi Şansım'ı çıkardı. Bu albümü, ikinci 45'liği "Yaşanmamış Yıllar/Kusura Bakma" izledi. Asıl çıkışını üçüncü plağı "Olmaz OlsunVurdumduymaz"la yaptı.

LAKABI ‘MİNİK SERÇE'
1978'de "Serçe" adlı kasediyle "Minik Serçe" olarak anılmaya başlandı. 1979'da Atıf Yılmaz'ın yönettiği "Minik Serçe" filminde rol aldı. "Sezen Aksu Aile Gazinosu" ile "Bin Yıl Önce Bin Yıl Sonra" adlı müzikallerde oynadı. Onlarca ödül aldı. 1990'larda televizyonda kendi adıyla şov programı yaptı. 4 kez evlendi. 1981'de Sinan Özer'den olan oğlu Mithat Can Özer dünyaya geldi. 1993'te evlendiği gazeteci Ahmet Utlu ile de evliliği kısa sürdü. 1996'da ölen Onno Tunç'la büyük aşk yaşadı. Bazı şarkılarını ona ithaf etti.

İKİ ŞARKISI TARTIŞILDI
TÜRK pop müziğine şarkıcı, besteci, söz yazarı ve yapımcı olarak hizmet etmeye devam eden Aksu'nun, iki şarkısı tartışmaya neden oldu. Aksu'nun ‘Masum Değiliz' isimli parçasının ilk beş notasının Mariah Carey'nin ‘My All' parçasıyla benzerlik gösterdiği ileri sürüldü. Aksu'nun Şinanay isimli şarkısının bestesinin Fuat Güner tarafından yapıldığı iddia edilirken, Aksu bestenin Onno Tunç'un olduğunu söyledi.

‘HATA AKSU'NUN DEĞİL'
Minik Serçe'nin menajeri Yaşar Gaga ise konuyu mahkemeye getirenin Universal Müzik Şirketi olduğunu belirterek, "Sezen Hanım'ın ‘Adı Bende Saklı' şarkısının bulunduğu albümün kartonetinde besteci olarak Yiannis Karalis yerine başka bir isim yazılmış. Yani hata Sezen Aksu'nun değildir. Biz kimsenin hakkını elinden almadık. Böyle bir nedenden dolayı da bu kadar büyük bir tazminat verilmemeli" dedi.

KİMLİK KARTI

DOĞUM YERİ: Sarayköy (Denizli)
DOĞUM TARİHİ: 13.07.1954
ALBÜM SAYISI: 16
VOKALİSTLERİ: Aşkın Nur Yengi, Harun Kolçak, Levent Yüksel, Sertab Erener
İMZA ATTIĞI ŞARKI SAYISI: 500
HOBİLERİ: Şarkı yazmadığı zaman dikiş nakış yapmak.

Yunan Yiannis Karalis'e ait olduğu iddia edilen şarkı:

 

Haber7.com

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Sezen Aksu'nun meşhur şarkısı çalıntı çıktı!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
  • Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...Pazar, 6 Ocak

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.