‘Adalet ve güvenlik’ için dilekçe yağdı

Yurttaşların hak ihlallerine yönelik şikâyet adreslerinden birisi olan Meclis Dilekçe Komisyonu’na yapılan başvurulara ilişkin istatistikler paylaşıldı. Adalet ve güvenlik taleplerinde son dört yılda büyük artış yaşandığı ortaya çıktı

GÜNCEL .
‘adalet ve güvenlik’ için dilekçe yağdı

Yurttaşların hak ihlallerine yönelik şikayet adresleri arasında yer alan TBMM Dilekçe Komisyonu’na yapılan başvurularda ‘adalet ve güvenlik’ taleplerinde son dört yılda büyük artış yaşandı. HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun sorularını yanıtlayan TBMM Başkanvekili Mustafa Şentop, Meclis Dilekçe Komisyonu’na yapılan başvurulara ilişkin istatistikleri paylaştı. Şentop, son dört yılda ‘adalet ve güvenlik’ ile ‘personel işlemleri’ konularındaki başvuruların arttığını bildirdi.

Şentop’un yanıtına göre, hak ihlaline uğradığını düşünen yurttaşların başvuru adresleri arasında yer alan Dilekçe Komisyonu’na 2011 yılından 2015 yılına kadar en çok ‘kültür ve eğitim’ konularında başvuru yapıldı. Yurttaşların bu dönemde en çok şikayetçi olduğu diğer konular, ‘personel işlemleri’ ve ‘kişisel talepler’ oldu. Sonraki yıllarda da ‘adalet ve güvenlik’ taleplerinde artış yaşandı.

 

Yanıta göre, 7 Haziran-1 Kasım 2015 tarihleri arasında kişisel talepler ilk sırada gelirken personel işleri ile kültür ve eğitim konuları da en çok şikayet edilenler arasında yer aldı.

2015 yılından bu yılın Ocak ayına kadar yapılan başvurulara ilişkin bilgileri de paylaşan Şentop, kişisel taleplerin ilk sırada yer aldığını ancak 2011-2015 yılları arasında sıralamaya dahi giremeyen ‘adalet ve güvenlik’ talebi içeren dilekçelerin arttığını ve sıralamada ilk üçe girdiğini bildirdi. Şentop ayrıca, OHAL İnceleme Komisyonu’ndan istediği sonucu alamayan ve işini kaybeden yurttaşların yaptığı ‘personel işlemleri’ başvurularının da en çok şikayet edilen konular arasında yer aldığını ifade etti.

 

 

 

Kaynak: Birgün

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git ‘Adalet ve güvenlik’ için dilekçe yağdı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.