İcralık çocuklar çilesi son buluyor

Kamuoyunun sürekli şahit olduğu ‘icralık çocuklar’la ilgili bakanlık düğmeye bastı!

GÜNCEL .
icralık çocuklar çilesi son buluyor

Boşanmış çiftlerin çocuklarının icra dairesi aracılığıyla teslim edilme işlemlerinde, ilgili bakanlıkların yaptığı düzenlemeyle büyük bir hatadan dönülüyor! Aile ve Adalet bakanlıklarının paslaşmasıyla ebeveynler artık çocuklarını görmek için icra yoluna başvuramayacak!

İcralık çocuklara düzenleme! Boşanmış çiftlerin çocuklarının icra dairesi aracılığıyla teslim edilme işlemleri, nihayet çözüme kavuşuyor! Son yıllarda Batı sevdası Türkiye’de aile kurumunun parçalanmasına ve çocukların aile sıcaklığından mahrum kalmasına neden oldu! Boşanmanın neticesinde çocuk ya anne ya da baba sevgisinden mahrum kalırken, boşanmış eşler arasındaki husumet ise ne yazık ki çocuğun hayatına mal oluyor! İlgili bakanlıklar ise eşler arasındaki husumetten dolayı icralık olan çocuklara el attı!

ÇOCUKLARA MAL GİBİ EL KONULMASINA SON!

Aile, Çalışma ve Sosyal Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı, çocukların icra yoluyla alınmasına son vermek için düğmeye bastı! İki bakanlığın paslaşmasıyla yapılan düzenleme ile çocuklara artık mal gibi icra yoluyla el konulamayacak! Yeni düzenleme hem çocuğu hem de anne babayı koruyacak. Düzenleme anne-babanın şahsi husumetinde çocuğun kullanılmasına engel olacak.

ÇOCUK TESLİMİ, İCRA SİSTEMİ DIŞINA ÇIKARILIYOR

Düzenlemeyle çocuk teslimi ve çocukla kişisel ilişki tesisi işlemleri, kurulacak olan çocuk teslim merkezlerince yürütülecek. Ayrıca çocuk teslimi sırasında kolluk görevlileri yer almayarak, psikolog ve pedagog gibi uzmanlar ile eğitimciler bulunacak. Adalet Bakanlığı, icra müdürlükleri vasıtasıyla gerçekleştirilen çocuk teslimi ve çocukla kişisel ilişki tesisine yönelik ilamların icra sistemi dışına çıkarılarak, ücretsiz gerçekleştirilmesine imkân verecek. Kurulması planlanan ve hazırlık çalışmaları devam eden yeni sistemde, çocuk teslimi ve çocukla kişisel ilişki tesisi işlemleri, icra daireleri yerine bu amaçla oluşturulacak özel merkezler aracılığıyla yapılacak.

PSİKOLOG VE PEDAGOG GÖZETİMİNDE GERÇEKLEŞECEK

Çocuğun yüksek yararı doğrultusunda teslim sırasında psikolog ve pedagog gibi uzmanlar ile eğitimciler de hazır bulunacak. Çocuk teslimi yerleri, çocuğun yüksek yararı gözetilerek belirlenecek kreş, okul ve adli görüşme odaları gibi alanlar olacak. Çocuk teslimi sırasında kolluk görevlileri yer almayacak. Zorunlu durumlarda istisnai olarak kolluk görevlilerinden destek alınabilecek. Çocuk teslimi veya çocukla kişisel ilişki kurulması kararına aykırı hareket edenler, çocuğu teslim edene kadar tazyik hapsi ile cezalandırılacak.

MASRAFLARI DEVLETTEN

Velayete sahip anne veya babanın yükümlülüğünü haklı bir sebep olmaksızın birden fazla kez yerine getirmemesi, çocuğunu göstermemesi halinde, çocuğun menfaati dikkate alınarak velayet sahibi değiştirilebilecek. Ayrıca durum ve koşullara göre velayet kaldırılabilecek, çocuğa vasi de atanabilecek. Çocuk teslimi veya çocukla kişisel ilişki kurmada yapılacak tüm masraflar devlet tarafından karşılanacak. Yeni düzenleme ile hem çocuk mal gibi icralık olmayacak hem de çocuğunu göremeyen ebeveyn her seferinde icra parası yükünden kurtulacak. En önemlisi ise çocuk, ebeveynlerin şahsi husumetine kurban edilmeyecek!

 

 

 

Kaynak: Milli Gazete

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git İcralık çocuklar çilesi son buluyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
  • ZULUMMM Çarşamba, 11:46

    Çocuklar baba demeyi unutmuş babalar yüregi kana bulanmış kimin umrunda 1 yildir yasa degişecek diyor hep lafta kalmış zulum devam ediyor edecekte cocuğuna hasret kalan bütün babalarin ve annelerin hakkını bu yasayı cıkaran ve destekleyen bir türlü degişmeyen yüregi yananların hakkını Allah kimseye birakmaz inşallah

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.