Darbe girişimi sanıklarından Eyyüp Gürler'in çelişkili ifadeleri

İstanbul'daki ana darbe davasında yargılanan sanıklardan eski 1. Ordu Harekat Yarbaşkanı Tuğgeneral Eyyüp Gürler'in mahkemedeki savunmaları ile iddianamedeki veriler arasındaki çelişkiler dikkati çekti.

GÜNCEL .
darbe girişimi sanıklarından eyyüp gürlerin çelişkili ifadeleri

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin İstanbul'daki ana darbe davasında yargılanan tutuklu sanık eski Tuğgeneral Eyyüp Gürler, 15 Temmuz'da kurdukları "Yurtta Sulh" isimli WhatsApp grubundan 4 subaya, o dönem 1. ordu Komutanı olan Ümit Dündar’ı "enterne edin" talimatı verdiğini reddederek, kullandığı telefon üzerinden gönderildiği belirlenen mesajların da başkaları tarafından yazılmış olabileceğini savundu.

FETÖ/PDY’nin 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin açılan davalarda yargılanan sanıkların birçoğunda olduğu gibi İstanbul'daki ana darbe davasında da bazı sanıklar, hakkındaki suçlamaların çoğunu inkar etme yolunu seçti.

Bu kapsamda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmanın ardından açılan İstanbul'daki ana darbe davasının ikinci gününde savunma yapan eski 1. Ordu Harekat Yarbaşkanı Tuğgeneral Eyyüp Gürler'in de iddianamedeki ifadeleri ile mahkemedeki savunmaları arasındaki çelişkiler dikkati çekti.

Darbe

İddianamede ayrıca, İstanbul ilindeki darbe girişimi faaliyetlerinin önceden planlanması toplantılarına katılıp organizasyonunda ve olay günü icrasında etkin rol üstlenen Konsey üyesi şüpheli Eyyüp Gürler'in İstanbul ilinde darbe girişimi faaliyetleri kapsamında darbeci askeri kanadın hakimiyetinin sağlanması amacıyla işlenen öldürme, öldürmeye teşebbüs, yaralama, hürriyeti tahdit, yağma, özel şahıslara ve kamuya ait mallara zarar verme suçlarının eylemleri üzerinde ortak hakimiyet sağlayan ve azmettiren konumunda sorumlu olduğu belirtildi.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Darbe girişimi sanıklarından Eyyüp Gürler'in çelişkili ifadeleri
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.