Süleyman Yeşilyurt'un tahliyesine karar verildi

Televizyon programında Atatürk ile söylediği sözler nedeniyle tutuklu bulunan Süleyman Yeşilyurt'un tahliyesine karar verildi.

GÜNCEL .
süleyman yeşilyurtun tahliyesine karar verildi

Televizyon programında Atatürk ile söylediği sözler nedeniyle ''Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret'' ve 'halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme'' suçlarından tutuklu bulunan .

Bakırköy 35. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanık Süleyman Yeşilyurt ile kızı olan avukatı Berrin Yeşilyurt katıldı.

Yeşilyurt savunmasında, konuşmaları Atatürk'e hakaret kastıyla söylemediğini savunarak, 'Yanlış anlaşıldıysam Türk halkından özür dilerim.'' dedi.

Mahkeme, 'mevcut delil durumu, sanığın tutuklulukta geçirdiği süre ve savunmasının alınması'nı gerekçe göstererek, sanık Yeşilyurt'un tahliyesine karar verdi.

İddianameden

Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Ertuğrul Sarıyar tarafından hazırlanan iddianamede, 6 Mayıs 2017'de Yavuz Bahadıroğlu'nun (Niyazi Birinci) moderatörlüğünü yaptığı, Mustafa Armağan ve Süleyman Yeşilyurt'un konuk olarak katıldığı ''Derin Tarih'' isimli programın yayınlandığı anımsatılıyor.

Programın bir bölümünde sanık Yeşilyurt'un Mustafa Kemal Atatürk ve Afet İnan ile ilgili suça konu sözleri söylediği aktarılan iddianamede, ''Sanığın kullandığı ifadelerle Cumhuriyetin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü toplum ve izleyici gözünde, gittiği bir müsamerede 17 yaşında bir kız çocuğunu beğenip evlatlık alıyormuş kisvesi altında Çankaya'ya götürüp onunla aşk hayatı yaşayan bir kişi gibi lanse etmeye çalıştığı, Atatürk'ün toplum gözündeki değerini düşürmeyi, toplumun bir kesiminin sinir uçları ile oynamayı, toplumu tahrik etmeyi amaçladığı anlaşılmıştır. Dosya kapsamında tüm delillere göre sanığın atılı suçları işlediği, kamu davası açmaya yeterli delilin bulunduğu anlaşılmaktadır.' deniliyor.

İddianamelerde, sanık Süleyman Yeşilyurt'un 'Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret'' ile ''halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme'' suçlarından 2,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları isteniyor.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Süleyman Yeşilyurt'un tahliyesine karar verildi
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.