AYM'den 'Game Of Thrones' kararı

Öğrencilere 'Game Of Thrones-Taht Oyunları' dizisini izlettiği gerekçesiyle TSK'dan çıkarılan Yüzbaşının, adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine karar verildi.

GÜNCEL .
aymden game of thrones kararı

Dünyada izlenme rekorları kıran televizyon dizisi 'Game Of Thrones-Taht Oyunları', yapılan bireysel başvuruyla Anayasa Mahkemesinin gündemine girdi.

Yüksek Mahkeme, askeri lisedeki öğrencilerine diziyi izleten Yüzbaşı İskender Gülbahar'ın bu gerekçeyle Türk Silahlı Kuvvetlerinden (TSK) ihracını hak ihlali saydı.

Anayasa Mahkemesinin, TSK'dan atılan bir yüzbaşının yaptığı bireysel başvuruya ilişkin kararı, Resmi Gazetede yayımlandı.

Buna göre, İzmir Maltepe Askeri Lisesinde İngilizce öğretmeni olarak görev yapan Yüzbaşı İskender Gülbahar, 2011'de video dersinde öğrencilerine, dünyaca ünlü 'Game Of Thrones- Taht Oyunları' dizisini izletti.

Dizide müstehcen görüntüler bulunduğu, ders adı altında bu görüntüleri çocuklara izlettiği gerekçesiyle Yüzbaşı hakkında soruşturma başlatıldı.

TSK ile ilişiği kesilen Yüzbaşı Gülbahar, bu işleme karşı dava açtı. Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM) Birinci Dairesi, ilişik kesme işlemini iptal etti.

Karar düzeltme isteminde bulunulması üzerine dosyayı tekrar inceleyen Daire, bu kez davayı, 'Söz konusu diziyi askeri öğrencilere seyrettirmek ve bu sırada başlarında bulunmak suretiyle TSK'nın itibarını sarsacak şekilde ahlak dışı hareketlerde bulunduğu ve statüsü itibarıyla kamu görevlisi olmak yeterliliğini yitirdiği...' gerekçesiyle reddetti.

Yüzbaşı Gülbahar, açtığı davadan sonuç alamayınca Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu.

Gülbahar başvurusunda, AYİM'in bağımsız ve tarafsız bir mahkeme olmadığını, sonuç olarak belirtilen durumlar nedeniyle eşitlik ilkesinin, adil yargılanma hakkının, masumiyet karinesinin ve çalışma hakkının ihlal edildiğini ileri sürerek, yeniden yargılama yapılmasını talep etti.

Gerekçeden

Anayasa Mahkemesi İkinci Bölümü, Yüzbaşı Gülbahar'ın, adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine karar verdi. İhlal sonuçlarının ortadan kaldırılması ve yeniden yargılama yapılması için kararın bir örneği AYİM Birinci Dairesine gönderildi.

Gerekçede, AYİM tarafından verilen ilk kararda, oy çokluğuyla Gülbahar'ı TSK'dan ayırma işleminin iptal edildiği, karar düzeltme istemi üzerine yapılan incelemede ise aksi yönde bir sonuca varılarak davanın reddine karar verildiğinin görüldüğü belirtildi.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git AYM'den 'Game Of Thrones' kararı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.