Ergenekon'da gizli tanıktan bomba iddia

'Ergenekon' davasında dinlenilen 'Gizli tanık 9', 'Şener Eruygur, Veli Küçük ve Çevik Bir, Semih Tufan Gülaltay'a, Akın Birdal suikastının talimatını verdi' dedi.

GÜNCEL .
ergenekonda gizli tanıktan bomba iddia

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda görülen duruşmada ifade veren 'Gizli tanık 9', savcı Mehmet Ali Pekgüzel'in sorularını yanıtladı.
 
'Gizli tanık 9', 'Cumhuriyet Gazetesi'nde bir türban takılmış domuz karikatürü çiziliyor. Müslümanların değerleri aşağılanıyor. Ancak bu hakaret sayılmıyor. Kamu görevlileri, görevlerini yapıyor, doğru ya da yanlış bir karar veriyor. Bu bir hakaret içermiyor. Hakaret edene bir şey yapmayacaksın, hak etmeyenin canını alacaksınız. Sonra da 'ulusalcıyız, milliyetçiyiz' diyeceksiniz. Bunu insanın aklı almıyor. Bunun cevabı şu, kimse suç ortağına kıymaz. Danıştay saldırısı, darbe yapmayı amaçlayan bir harekettir' diye konuştu.
 
'(Danıştay saldırısı) Görmediğim, bilmediğin bir olayı üzerime yıkıyorlar' diyen 'Gizli tanık 9', bunun hesabının sorulmasını istedi.
 
Cumhuriyet Gazetesi'ne atılan bombalardan da bahseden 'Gizli tanık 9', 'Cumhuriyet Gazetesi'ne 3 bomba atıldıktan sonra bombaların nasıl atıldığına ilişkin Alparslan ile sohbet ettik. Alparslan 'Senin adamların imanı olmadığı için bombalar patlamadı. Ancak benim imanım vardı, bomba patladı' dedi. Ben de 'Ateistlerin attığı bombalar nasıl patlıyor' diye sordum. Sadece gülümsedi' dedi.
 
Bir soru üzerine de 'Gizli tanık 9', 'Alparslan Arslan'la 2005 yılının sonlarında Üsküdar'da sahilde sohbet ettiğimde Sarıkız, Yakamoz ve Ayışığı'nı, sakız ederek söylüyordu. Arslan, 'Sarıkız gel seninle Ayışığı'nda sohbet edelim' diyordu. Bu sohbette bana 'Bir yerlerden malzemeler gelecek, kendi evinde saklar mısın?' dedi. Ben de kabul etmedim' ifadelerini kullandı.
 
'Gizli tanık 9', davanın tutuklu sanığı Semih Tufan Gülaltay ile ilgili olarak, 'Şener Eruygur, Veli Küçük ve Çevik Bir, Semih Tufan Gülaltay'a, Akın Birdal suikastının talimatını verdi' iddiasında bulundu.
 
Gizli tanığın ifadesinin alınmasının ardından mahkeme heyeti, 'Gizli tanık 9'un beyanları alındığı sırada tutuklu sanıklardan Mehmet Demirtaş, Oktay Yıldırım ve Veli Küçük'ün, duruşma disiplinini bozdukları ve bunu alışkanlık haline getirdikleri gerekçesiyle, esas hakkındaki son savunmalara kadar duruşmalardan men edilmesine karar verdi.
 
Heyet duruşmayı, 16 Kasım Cuma gününe ertelendi.

AA

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Ergenekon'da gizli tanıktan bomba iddia
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.