İKT 40 Yaşında

BM'den sonra dünyadaki en büyük teşkilat olan ve 1,5 milyar Müslüman’ın sesi konumuna gelen İslam Konferansı Teşkilatı (İKT), 40. yaşını kutladı.

GÜNCEL .
ikt 40 yaşında

İKT'nin 40. kuruluş yıldönümü, New York'ta Waldorf Astoria otelinde Ekmeleddin İhsanoğlu'nun evsahipliğinde düzenlenen bir resepsiyonla kutlandı.

Geceye başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Vicdana Çağrı Vakfının başkanı ve kurucusu Haham Arthur Schneier olmak üzere İKT'ye üye ülkelerin üst düzey temsilcileri, BM ülkelerinin daimi temsilcileri, diplomatlar, gazeteciler katıldı. İKT Genel Sekreteri İhsanoğlu, gecede hoşgeldiniz konuşması yaptı.

İhsanoğlu daha sonra Türk gazetecilere yaptığı açıklamada, 1969 yılında kurulan İKT'nin modern İslam tarihindeki en önemli gelişmelerden biri olduğunu belirterek şöyle konuştu:

''Birinci Dünya Savaşından sonra İslam dünyasının dağılmış olmasından dolayı İslam dünyası liderleri, entellektüelleri, hep bir şemsiye teşkilatı kurulmasını istemişlerdir, bunun için uğraşmışlardır. İKT 1969 yılından bugüne 40 yıl içerisinde uzun mesafe almıştır. İKT, BM'den sonra en büyük teşkılattır. İKT 1,5 milyar Müslümanın sesidir, bütün İslam dünyasının, 1,5 milyar insanın düşüncelerini, hissiyatını ifade eden bir teşkilat olması bakımından artık bugün ciddi olarak ele alınmaktadır.''

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un da aynı fikirleri, İKT'nin BM'de düzenlediği dışişleri bakanları toplantısında dile getirdiğini söyleyen İhsanoğlu, İKT gecesine gelen çok sayıda ülkenin devlet başkanları, başbakanları, bakanları, Amerikan temsilcileri, öğretim görevlileri, bilimadalarının İKT'nin mutluluğunu paylaştıklarını söyledi.

İhsanoğlu ''Bugün BM'de olsun, BM Genel Kurulunda olsun, BM İnsan Hakları Komisyonunda olsun İKT'nin siyasi varlığı ve ağırlığı hissedilmektedir ve bu bütün dünya açısından takdirle görülmektedir'' dedi.

İhsanoğlu, İKT'nin son 4 yıl içerisinde insani yardım, bilim ve teknoji, krizlerin önlenmesi, ihtilafların giderilmesi gibi alanlarda yaptığı pekçok çalışmanın ve öncü adımın olduğuna işaret ederek, teşkilatın, Irak'taki Sunni-Şii çatışmasının önlenmesindeki rolünü örnek gösterdi. İKT'nin şimdi Somali'deki sorunun çözümü için uğraştığını anlatan İhsanoğlu, İKT'nin Filistin'de Hamas ile El Fetih arasında 2006 yılında anlaşma sağlanmasında da büyük rol oynadığını söyledi.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git İKT 40 Yaşında
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.