Obama Sosyalist mi?

ABD Başkanı Barack Obama’nın yeni sağlık sistemi teklifi ülkede büyük protestolara yol açtı. 2 milyon insan ‘sosyalist Obama’ sloganlarıyla eylem yaptılar.

GÜNCEL .
obama sosyalist mi?

Obama'nın sağlık reformu ABD'yi böldü. Kongre'de onaylanmayı bekleyen plan yasalaşırsa Obama zenginden alıp fakire verecek. Yeni planı sosyalist hareket olarak gören 2 milyon kişi dün gösteri düzenledi. Göstericiler arasında siyahilerin bulunmaması dikkat çekti.

ABD'nin dört bir yanından gelerek Washington'da toplanan onbinlerce kişi, ABD Başkanı Barack Obama'nın politikalarını protesto etti. Vergilerin azaltılmasını, devletin küçültülmesini ve daha fazla ekonomik serbestiyet tanınmasını talep eden "Freedomworks" adlı hareket tarafından düzenlenen gösterilere yaklaşık 2 milyon kişi katıldı. Beyaz Saray önünde toplanan gösterici-ler, özellikle sağlık reformu tasarısını eleştiren sloganlar atarak, dövizler taşıyarak Kongre binasının bulunduğu Capitol Hill'e kadar yürüdü. Göstericiler, Obama'yı ülkeyi "sosyalizme sürüklemekle" suçladı. Gösteriler Obama'nın reforma destek arayışı çerçevesinde Minneapolis'te bir miting düzenlediği sırada gerçekleşti.

ZENGİNLER, İŞVERENLER KIZGIN

315 milyon Amerikalı'dan 47 milyonunun sağlık güvencesinin olmadığı ABD'de yeni sistemle her Amerikalı'nın daha iyi bir sigortaya sahip olması hedefleniyor. Giderlerin ise zenginler için yapılacak vergi artırımı, çalışanlarını sigortalamayan işverenlerin ödeyeceği ek vergiler ve diğer devlet sigortaları Medicaid ve Medicare'den elde edilen tasarruflarla yapılması düşünülüyor. Maliyetleri düşüren ve kişilere tercih hakkı sunmayı öngören reform, destek gösterileri ve protestolara yol açıyor. Özel sigorta sistemi yüzünden 2 trilyon dolara varan sağlık harcamaları büyük bir bütçe açığına yol açıyor. Sağlık reformu için Kongre'de gerekli anlaşma sağlanamaması, paketi yıl sonuna kadar geçirme sözü veren Obama'yı zor durumda bırakıyor.
 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Obama Sosyalist mi?
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
  • semih kılıç Çarşamba, 13:41

    çok seviyorum obamayı ben türkküm ama çok seviyorum

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.