Erdoğan'dan NATO'ya Radar Resti

Başbakan Erdoğan, Türkiye ve İran'ın Suriye konusunda işbirliği yapmasını isterken Malatya'daki NATO radarı için NATO'ya mesaj yolladı.

GÜNCEL .
erdoğandan natoya radar resti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran devlet televizyonunca dün gece yayınlanan mülakatında tüm devletlerin Suriye halkının iradesine saygı göstermesi gerektiğini vurgularken, Türkiye ve İran’ın Suriye konusunda işbirliği yapmalarını istedi.

İran Dini Lideri Hameney’in, İslam’ın nükleer silahları kullanımını yasakladığı yönündeki beyanını ABD Başkanı Barack Obama’ya zikrettiğini anlatan Erdoğan, İran’ın büyük tepki gösterdiği Malatya’daki NATO radarı için “NATO, Türkiye’nin koşullarına uymazsa, onlardan sistemi kaldırmalarını isteyebiliriz” dedi.

İran devlet televizyonunun İran’a ziyareti sırasında Başbakan Erdoğan ile yaptığı mülakatı yansıtan İran medyası, Erdoğan’ın, Suriye sorununun çözümü için İran ile işbirliği yapma çağrısında bulunduğuna dikkat çekerek Erdoğan, tüm ülkelerin Suriye halkının iradesine saygı göstermesi gerektiğini söyledi.

Seul’de ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmesi sırasında Türkiye’nin, İran’ın nükleer programına ilişkin müzakerelere ev sahipliği yapma istekliliğini dile getirdiğini anlatan Erdoğan, Batı’nın İran’ın nükleer alanında ilerlemesi konusunda bağırıp çağırmaya başladığında “Onlara neden İsrail’inki ile ilgili herhangi bir hassasiyet göstermediklerini sordum” şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan, ayrıca, Obama ile görüşmesinde İran Dini Lideri Hamaney’in, İslam’ın nükleer silahları elde etmeyi ve kullanmayı yasakladığı yönündeki beyanından söz ettiğini anlatırken de “Bu açıklamayı Obama’ya zikrettim ve böyle bir açıklamaya karşı tutum alamayacağımızı, onların nükleer enerjiyi barışçıl amaçlar için kullandıklarını ve bizim başka bir tavrımızın olamayacağını söyledim” dedi.

BATI’NIN ÇİFTE STANDARTINI KINADI

Mülakat sırasında Erdoğan’ın İsrail konusunda “çifte standardı” kınadığına dikkat çekilen haberde, Erdoğan’ın ayrıca İsrail’in 9 Türk’ü öldürdükleri için Türkiye’den özür dilemesi gerektiğini de söylediğine dikkat çekildi. İran basınına göre, Erdoğan, şehitlerden birinin ABD vatandaşı olmasına rağmen, Washington’un bu insanın haklarını savunmadığı gibi öldürülmesine de herhangi bir tepki göstermediğini ifade etti.

“RADAR, İRAN’A KARŞI TEHDİT DEĞİL”

Bu arada, habere göre Erdoğan, İran’ın büyük tepki gösterdiği, Türkiye’nin topraklarına NATO erken uyarı radar sisteminin yerleştirilmesi konusuna değinirken de radarın İran’a bir tehdit olarak değerlendirilmemesi gerektiğini belirterek “NATO, Türkiye’nin koşullarına uymazsa, onlardan sistemi kaldırmalarını isteyebiliriz” dedi.

ANKA

 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Erdoğan'dan NATO'ya Radar Resti
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.