'Trafik Uyanıklarına' Genelgeli Önlem

İçişleri Bakanı Şahin, trafik kurallarını ihlal eden resmi plakalı araçlara yönelik genelge hazırladı.

GÜNCEL .
trafik uyanıklarına genelgeli önlem

İçişleri Bakanlığı, resmi plakalı ve üzerinde tepe lambası bulunan bazı araçların trafikte tehlike oluşturmaya başlaması üzerine valiliklere bir genelge göndererek, tedbirlerin artırılmasını istedi. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin imzalı ''Trafikte Geçiş Üstünlüğü Hakkının Kötüye Kullanılması ve Standart Dışı Araç Tescil Plakaları'' konulu genelgede, belediye, dernek, vakıf gibi kamu yararına çalışan kurum ve kuruluşlara ait beyaz ve sarı plakalı, üzerinde mavi ve kırmızı ışık yanan tepe lambası bulunan bazı araçların trafik kurallarını ihlal ederek, halkın mal ve can güvenliğini tehlikeye düşürdüğü belirtildi.

Karayolları Trafik Kanunu'nun 71. maddesine göre, trafikte, cankurtaran araçlar, yaralı veya acil hasta taşıyan araçlar, hükümlü veya sanığı takip eden veya emniyet ve asayişi korumak için acele olay yerine giden zabıta araçları, bir trafik suçu işleyerek kaçan aracı takip eden veya trafik güvenliğini koruma veya trafik kazasına el koyma amacıyla olay veya kaza yerine gitmekte olan görevlilere ait araçlar ile alarm sırasında sivil savunma hizmetlerinde görevli bulunan ve korunan araçların görev halindeyken geçiş üstünlüğüne sahip olabileceğine işaret edildi.

Söz konusu araçların zaman zaman trafikte geçiş üstünlüğü hakkını mevzuat hükümlerine aykırı bir şekilde kullanabildiği ifade edilen genelgede, bu hakkı kötüye kullanarak halkın mal ve can güvenliğini tehlikeye düşüren şahıslara gerekli cezai işlemin uygulanması istendi.

Mevzuata aykırı bir şekilde plaka kullanılması sonucu, MOBESE, KGS VE EDD'den, trafik kuralı ihlalinde bulunan, trafik kazası, terör ve toplumsal infial oluşturan olaylara karışan faillerin kullandığı araçların tespitinde de sıkıntı oluşturduğu kaydedildi.

Genelgede, il ve ilçelerde yerinde ve zamanında gerekli güvenlik önlemlerin alınması için tedbirlerin artırılması, denetimlerin sürekli hale getirilmesi istendi.

AA 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git 'Trafik Uyanıklarına' Genelgeli Önlem
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.