Uygur Kızları Köle Misali…

Çin’in Doğu Türkistan bölgesinde yaşanan kanlı olaylar henüz hafızalardayken, Uygur kızlarının evlerinden alınarak başka bölgelerde çalıştırılması uygulaması yeniden başladı.

GÜNCEL .
uygur kızları köle misali…

Doğu Türkistan'da 5 Temmuz'da yaşanan elim olayların ardından Uygur kızlarının çalıştırılmak üzere Çin'in farklı bölgelerine gruplar halinde götürülmesine yeniden başlandı. Kaşgar'ın Jiashi beldesinden 189 Uygur kızı, çarşamba akşamı trenlerle doğuya sevk edildi.

İki gün süren tren yolculuğu Çin'in batı ucundan başladı, doğusunda son buldu. Genç kızların 99'u Shaoxing kentindeki tekstil fabrikalarına, kalanı ise komşu Shandong eyaletindeki çanta fabrikasına 'teslim oldu'. 5 Temmuz olaylarının ardından Uygur Bölgesi'nden ilk kez bir işçi grubu Çin'in farklı bir bölgesine götürülüyor. Çin'in resmî haber ajansı Şinhua, tek tip üniforma giydirilen eli kınalı Uygur kızların neşeli bir şekilde el salladığı fotoğrafları yayınladı. Ancak, Uygur kaynakları, kızların başka bölgelerde çalışmaya zorlandığını savunuyor. Kızların toplu olarak ülkenin farklı bölgelerine götürülmesi, Çin'in Uygur Türklerine yönelik asimilasyon politikasının bir parçası olarak değerlendiriliyor. Çin hükümetinin, Uygur gençlerini iş vaadiyle Doğu Türkistan'dan uzaklaştırırken bölgeye sürekli Han Çinlisi kaydırdığı belirtiliyor. Bu da bölgedeki Uygur nüfusunun her geçen gün önemini yitirmesine sebep oluyor.

Resmî rakamlara göre 197 kişinin hayatını kaybettiği Urumçi olayları, güneydeki Guangdong eyaletindeki bir oyuncak fabrikasında resmî rakamlara göre 2, Uygurlara göre 12 kişinin öldüğü kavganın ardından patlak vermişti. Söz konusu kavganın, fabrikadaki Uygur kızlarına sarkıntılık yapılması nedeniyle çıktığı öne sürülüyor.

Resmî ajansa göre, Uygur kızlarının hepsi de memleketlerinden binlerce km uzağa hayalleri için geldi. Kabanisha adlı 18 yaşındaki genç kızın buraya gelirken üç amacı varmış: Ayda bin yuan (yaklaşık 200 lira) kazanmak, Çince öğrenmek ve ufkunu genişletmek. Sadece Kaşgar'ın Jiashi beldesinden bu yıl 23 kez işçi sevkiyatı yapılmış. İşçiler doğuya getirilmeden önce iş ve dil kurslarına tabi tutuluyor. Habere göre, yeni işçiler fabrikada klimalı odalarda kalıyor, yemeklerini ise Uygur Bölgesi'nden getirilen aşçılar pişiriyor. Şinhua'ya konuşan Rezivangülü, Shaoxing'de daha önce de çalışmış. "Buraya ilk geldiğimde evimi özlediğim için sürekli ağlardım. Ama şimdi alıştım ve burayı seviyorum." diyen Rezivangülü, Çin'in farklı kesimlerinde çalıştırılan 19 bin Jiashili işçiden yalnızca biri.
 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Uygur Kızları Köle Misali…
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.