10 Bin Uygur Bir Gecede Kayboldu

Rabia Kadir, Japonya’da yaptığı açıklamada bir gecede 10 bin Uygur’un kaybolduğunu söyledi. Kadir’in açıklamaları Çin ve Japonya ilişkilerini de gerdi.

GÜNCEL .
10 bin uygur bir gecede kayboldu

Japonya'ya giden Uygurların sürgündeki lideri Rabia Kadir, "Urumçi'de 10 bin kişi bir gecede kayboldu" diyerek kayıp Uygurların hesabını sordu. Duruma tepki gösteren Çin ise derhal harekete geçerek Japonya'nın Pekin büyükelçisini dışişlerine çağırdı.

Çin makamlarından yapılan resmi açıklamalara göre, 5 Temmuz'da Urumçi'de Uygurlar ile Çin'deki etnik gruplardan Hanlar arasında patlak veren şiddet olaylarında en az 197 kişi öldü. Çin, Uygur lideri Kadir'i, Doğu Türkistan'da şiddet olaylarını planlamakla suçluyor. Rabia Kadir ise bu iddiaları reddediyor.

Sürgündeki Uygur lideri Rabia Kadir, Çin'in kuzeybatısındaki Doğu Türkistan'da bu ay başında meydana gelen olaylar sırasında başkent Urumçi'de bir gecede yaklaşık 10 bin kişinin kaybolduğunu iddia etti. 'Uygur Ana' olarak tanınan Kadir, Japonya'yı ziyaretinin ikinci gününde düzenlediği basın toplantısında, "Urumçi'de yaklaşık 10 bin kişi bir gecede kayboldu. Nereye gittiler? Öldülerse neredeler?" diye sordu. ABD'de sürgünde yaşayan Kadir, olayların ardından Amerikan hükümetinin tutumundan şaşkınlık ve hayalkırıklığı duyduğunu söyledi.

JAPON ELÇİSİNE PROTESTO

Bir gecede 10 bin  Uygur kaybolduRabia Kadir'in Japonya'da bulunması, ziyarete başından beri karşı çıkan Çin tarafında yeni bir gerilime neden oldu. Japonya'nın Pekin büyükelçisi, Dünya Uygur Kongresi lideri Kadir'in Japonya'ya yaptığı ziyaretten duyulan "hoşnutsuzluğun" iletilmesi için Çin Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Vu Davei'nin, Japon Büyükelçisi Yuji Miyamoto'yu makamına çağırdığı ve büyükelçiye Kadir'in ziyaretiyle ilgili "Pekin'in ciddi protestosunu" ilettiği kaydedildi.

BM GENEL SEKRETERİNDEN KINAMA

Öte yandan BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Doğu Türkistan'da meydana gelen şiddet olaylarını kınadığını belirtti. Ban, “Nedeni ne olursa olsun bütün görüş ayrılıklarının şiddete başvurulmadan barışçıl biçimde çözülmesi gerektiği yönündeki evrensel ilkeyi destekliyorum. Bu bakımdan tüm bu şiddeti, şiddete başvuran insanları kınıyorum” diye konuştu.

FESTİVALDE ÇİN KRİZİ

Çin'in, Rabia Kadir'in Avustralya'ya yapacağı ziyarete itiraz ederek, Avustralya hükümeti nezdinde şikayette bulunduğu anlaşıldı. 8 Ağustos'ta düzenlenecek Melbourne Uluslararası Film Festivali'ne katılmak üzere Avustralya'ya gidecek olan Kadir, burada kendi hayatını anlatan "Sevginin 10 Şartı" adlı filmin ilk gösteriminde hazır bulunacak. Film festivalinin direktörü Richard Moore, Çin'in Melbourne Konsolosluğu'ndan bir yetkilinin kendisini ziyaret ederek, söz konusu filmi festivalden geri çekmesini istediğini, kendisinin bu isteği reddettiğini belirtti.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git 10 Bin Uygur Bir Gecede Kayboldu
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.