Sincan’da Dram Devam Ediyor

Çin'de Uygur Türkleri'ne yönelik kanlı saldırılar sürüyor. Olaylara dış dünyadan da büyük tepki var.

GÜNCEL .
sincan’da dram devam ediyor

Uygur Türklerinin protestoları dün de gün boyu sürdü. Ancak Han Çinlisi bir grup Uygurlara baltalarla saldırdı. "Kökünüzü kurutacağız" diyen grupla Türkler çatıştı.
 
Çin'in kuzeybatısındaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin başkenti Urumçi'de hafta sonu başlayan olaylar dün de devam etti. Resmi açıklamalara göre 156 kişinin öldüğü, 800'den fazla kişinin yaralandığı, bin 500'e yakın kişinin tutuklandığı Uygur Türklerinin protesto gösterisi sonrası dün de şehrin sokakları hareketli saatler yaşadı. Sabah saatlerinde sayıları 300'ü bulan Uygurlar meydanda protesto gösterisi yaptı.

KADINLAR HESAP SORDU
Çinli yetkililerin 60 dolayında yabancı basın mensubunu şehre getirmesini fırsat bilen Uygurlar şehrin dört bir tarafını saran asker ve polisle karşı karşıya geldi. Çoğu kadınlardan oluşan kalabalık bir gün önceki olaylar sonrası akşam eve gelmeyen eşleri, kardeşleri ve yakınlarının durumu hakkında bilgi istedi. Kadınlar "Kocalarımız nerede hesap verin" diye bağırdı. Tutuklananların, ölenlerin ve yaralıların kimliklerinin açıklanmasını istedi. Ancak sabah saatlerinde yaşanan bu gerilim birkaç saat sonra yaşananın yanında bir hiç olarak kaldı. Han Çinlisi yüzlerce kişi ellerinde balta, satır, sopa ve çekiçlerle Uygur Türklerinin peşine düştü.

"İSYANCILARLA SAVAŞACAĞIZ"
Polis ve asker Uygur Türklerinin yoğun yaşadığı yerlerde barikat kursa da kalabalık bir grup Uygurlarla karşı karşıya geldi. Sayıları bini bulan Han Çinlilerinden oluşan ve "Uygurların kökünü kurutun", "Ülkemizi Uygurlardan temizleyin" sloganları atan öfkeli kalabalıkla Uygur Türkleri çatıştı. Han Çinlileri, kendilerini ve mal mülklerini Uygurlara karşı savunduklarını anlatıyorlar. Bir Han Çinlisi, "Artık saklanmayacağız. İsyancılar gelirse onlarla savaşacağız." dedi. Gün boyunca gerilimin tırmanması ardından Çin yetkilileri Urumçi'de gece sokağa çıkma yasağı ilan etti. Kentte internet erişimi de kısmen engelleniyor. Öte yandan, olayları yakından takip eden Ankara Çin maslahatgüzarını Dışişleri'ne çağırdı. Dışişleri sözcüsü Burak Özüergin "Olaylardan duyduğumuz kagı ve üzüntüyü ilettik" dedi.

"90 UYGUR ÖLDÜ"
Han Çinlileri gerilimden Uygur Türklerini suçluyor. Hafta sonu mağazalara saldıran, evlerini, arabalarını yakan Uygur Türklerinin kendilerini yok etmeye çalıştıklarını ve "90 Çinlinin öldüğünü" iddia ediyor. Çinliler "Türkler bizi zehirleyecek diye korkudan su bile içmiyoruz" diyor.

DİPLOMATİK TEMAS SÜRÜYOR

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu: "Olayları kaygı ve üzüntüyle izliyoruz. Ümit ediyoruz ki en kısa zamanda bu gerilim durur. Yapabileceklerimizi gözden geçiriyoruz" dedi. Bu konuda ciddi bir beklentimiz var. Bu çerçevede de diplomatik temaslarımız sürüyor."

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: "Saldırılar etnik katliama dönüştü. Türk milletini derinden yaralayan bu katliam karşısında Türkiye'ye yakışan kararlı bir tavır ortaya koymalı."

İstanbul Doğu Türkistan Vakfı Genel Sekreteri Hamit Göktürk: "Olaylar etnik kıyıma dönüştü. Masumane gösteri yapan Uygur Türklerine Çin polisi gerçek mermiyle cevap veriyor."

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komiseri Navi Pilay: Protestocuların barışçı gösteri yapma hakkı vardır. Yaşananlar büyük bir trajedidir.

AP Başkanı Hans- Gert Pöttering: Protestocuların öldürülmesinden endişe duyuyorum. Çin makamları insan haklarına uygun davranmalıdır.

PEKİN'İN SESSİZLİĞİ OLAYLARI TIRMANDIRDI

Sincan Valisi'nin şiddet olaylarını organize etmekle suçladığı Rabia Kader,Çin hükümetini kayıtsız kalmakla suçladı...

Sincan Özerk Bölge Valisi Nur Bekri dün Urumçi kentinde meydana gelen şiddet olaylarında, eylemcilerin yurtdışındaki güçler tarafından kışkırtıldığını söyledi. Eylemcileri bölücülükle suçlayarak, olayların arkasındaki isim olarak ABD'nin başkenti Washington'da ikamet eden Rabia Kader'i işaret etti. Rabia Kader, Bekri'nin suçlamalarının asılsız olduğunu belirtiyor. Olayların çıkış sebebini Guangdong'da Uygur Türkleri öldürülürken Çin hükümetinin sessiz kalmasına bağlıyor. "

TEHDİT EDİYORLAR"
Çin hükümetinin "konuşmaması" için kendisine baskı yaptığını söyleyen Kader, iki çocuğunun asılsız bölücülük suçlamasıyla Çin'de tutuklu bulunduğunu, üç çocuğunun ise gözetim altında tutularak ülke dışına çıkarılmadığını belirtiyor. "Beni çocuklarımla tehdit ediyorlar" diyen Kader, Sincan'da insan hakları ihlalleri sona ermeden susmayacağını söylüyor. Kader "Beni suçlayan kişi bir Uygurdur ancak Çin'deki Uygurları temsil etmiyor" diyor. Suçlamaların temelsiz ve gerçek dışı olduğunu belirtiyor, "Bu olayları planlayan da çıkaran da ben değilim" diyor. Olayların çıkmasının sebebini "Çin hükümetinin Uygurlara karşı işlediği suçlara" bağlıyor.
 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Sincan’da Dram Devam Ediyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
  • kocero Perşembe, 00:26

    bunlar adi şerefsiz bi insan olamaz ya hangi kitapta yazıyor böyle bi şey ya ALLAH bu kıyıma göz yumanların topunun başına öyle bi bela versinki neren geldiklerini şaşırsısnlarrrr.. AMİN.
  • canerkaragil Çarşamba, 16:42

    yeter artık yeter

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.