Diktatörün Sırları Google Earth’te

Amatör bir araştırmacı, gönüllülerin desteğiyle Kuzey Kore’nin ‘iç yüzünü’ ortaya çıkardı.

GÜNCEL .
diktatörün sırları google earth’te

Batı’nın milyarlarca dolarlık istihbarat teknolojisinin yapamadığını başaran amatör araştırmacı, gönüllülerin desteğiyle Kuzey Kore’nin ‘iç yüzünü’ ortaya çıkardı.
Ülkesini dış dünyaya tamamen kapatan Kuzey Kore diktatörü Kim Jong-il’in, sınırlara set çekebileceğini ancak ‘semalarını’ kapatamayacağını gören Curtis Melvin, uydu fotoğraflarının yer aldığı Google Earh programını kullanarak Kuzey Kore’nin sırlarını çözmek için harekete geçti. Güney Kore’de görev yapan Amerikalı istihbaratçılar, Kuzey Koreli sürgünler ve diğer gönüllülerin de katıldığı proje, Kuzey Kore’ye ilişkin en kapsamlı istihbarat çalışması haline geldi. Melvin’in internet sitesinde yayımladığı resimlerde, işçi kampları, toplu mezarlar ve nükleer denemelerin yapıldığı tesislere ait görüntüler yer alıyor. Uzmanlar, toplanan malzemelerde, projeyi yürütenlerin dahi farkında olmadığı çok hassas istihbarat bilgilerinin yer aldığını ifade ediyor. Çalışmaya Kuzey Kore’nin ekonomisini analiz etmek için başladığını anlatan Melvin, zaman içinde çalışmanın kapsamının genişlediğini belirtti. Resimlerde Kuzey Kore’nin gizli kimyasal savaş tatbikatlarının yapıldığı Vinalon kompleksi ile insan ürünü salgınla öldürülen 1 milyon kişinin gömüldüğü toplu mezar da yer alıyor.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Diktatörün Sırları Google Earth’te
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.