NATO’da İkinci Koltuk Türkiye'nin

Türkiye’nin 30 yıl sonra NATO yönetiminde görev alması için geri sayım başladı.

GÜNCEL .
nato’da ikinci koltuk türkiyenin

Türkiye’nin ‘karargah reformu’ kapsamında NATO Genel Sekreteri olması konusunda üye ülkeler arasında ortak anlayışa varıldığı da bildirildi. Genelkurmay Başkanlığı, 6-7 Mayıs tarihlerinde Brüksel’de düzenlenen ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un da katıldığı NATO Genelkurmay Başkanları Askeri Komite toplantısından bir hafta sonra Brüksel’e basın turu düzenledi. 60’ıncı Kuruluş Yıldönümünü kutlayan NATO’ya basın turu, Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak nezaretinde gerçekleşti. Turun ilk gününde, NATO Karargahı’nda, üst düzey yetkililerden brifing alındı.

‘6 GENERALİMİZ VAR’

NATO’da Türkiye’nin Askeri Temsilcisi Korgeneral Mehmet Veysi Ağar, NATO karargahlarında görev yapan yaklaşık 13 bin personelden 670’inin Türk olduğunu, 2’si korgeneral olmak üzere 6 generalin de NATO karargahlarında görev yaptığını bildirdi. Bu arada Türkiye, NATO’nun, ‘karargah reformu’ kapsamında belirlenecek yeni genel sekreter yardımcılarından birinin de Türk olmasını istiyor. Bu konuda NATO’da ortak anlayışa varıldığı noktasında bir tereddüt bulunmuyor. 1973-1979 arasında Nimet Özdaş’ın Bilimsel İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcılığı görevini yürütmesinden bu yana Türkiye’nin NATO’da sivil kanatta üst düzey temsili söz konusu olmadı.
 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git NATO’da İkinci Koltuk Türkiye'nin
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.