Türkiye'nin İzlanda'da neden Büyükelçiliği yok

TÜRKİYE ile İzlanda arasında Milli Takım krizi yaşanıyor. Türkiye Norveç aracılığıyla nota verirken İzlanda ile ilişkilerimiz merak konusu oldu.

GÜNCEL .
türkiyenin izlandada neden büyükelçiliği yok

İzlanda’yla karşılıklı yerleşik diplomatik temsilciliğimiz mevcut değildir. Oslo Büyükelçimiz, aynı zamanda İzlanda’ya akredite olarak görev yapmaktadır. İzlanda’nın Kopenhag Büyükelçisi de ülkemize akreditedir.

Ülkemiz ile İzlanda arasında siyasi temaslar daha ziyade çok taraflı toplantılar marjında gerçekleşmektedir. İkili çerçevedeki son resmi ziyaret, dönemin İzlanda Dışişleri Bakanı Haldor Asgrimmson’un 19–20 Nisan 2000 tarihlerinde ülkemizi ziyareti olmuştur. Dönemin İzlanda Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Gunnar Bragi Sveinsson, 12-14 Mayıs 2015 tarihlerinde Antalya’da gerçekleşen NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı vesilesiyle, 15 yıl aradan sonra ilk kez ülkemizi ziyaret etmiştir.

Neden ilişkilerimiz zayıf?

İzlanda ile ekonomik-ticari ilişkilerimiz, doğrudan ulaşım imkanı bulunmaması, küçük bir pazar olması gibi nedenlerle sınırlı düzeydedir. 2018 yılında İzlanda’ya ihracatımız 24 milyon Dolar, bu ülkeden ithalatımız ise 27 milyon Dolar olmak üzere ikili ticaret hacmimiz 51 milyon Dolar olarak gerçekleşmiştir.

2018 yılında 2.935 İzlandalı turist ülkemizi ziyaret etmiştir.

İzlanda’da 100 civarında Türk vatandaşı yaşamaktadır.

izlanda nerede haritası

İzlanda’nın Ankara, İstanbul ve İzmir’de birer Fahri Başkonsolosluğu bulunmaktadır. Reykjavik’te ise ülkemizin Fahri Başkonsolosluğu mevcuttur.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Türkiye'nin İzlanda'da neden Büyükelçiliği yok
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.