İzlanda Dışişleri Bakanından İlginç Çıkış! 'Yaşanan olay...'

İzlanda Dışişleri Bakanı Gudlaugur Tor Thordarson, Milli Takım'ın yaşadığı skandalla ilgili açıklama yaptı.

GÜNCEL .
izlanda dışişleri bakanından ilginç çıkış! yaşanan olay...

İzlanda Dışişleri Bakanı Gudlaugur Tor Thordarson, A Milli Takımımızın havaalanı skandalıyla ilgili yeni bir açıklamada bulundu.

Tor Thordarson, kendilerine talebin geç geldiğini kaydederken, "Bugün milli takımın gelişi ile ilgili yaşananlar üzerine Türkiye'deki Dışişleri Bakanlığı ile temasa geçtik. Isavia'nın bize bildirdiğine göre, normal prosedürler uygulandı. Keflavik'te hızlı bir prosedür işletilmesi talebi bize Türkiye'nin Oslo'daki büyükelçiliğinden geç geldi. Böyle talepler genellikle üst düzey yetkililer söz konusu olduğunda hemen ciddiye alınır" ifadelerini kullandı.

 

Mevlüt Çavuşoğlu ise mevkidaşı ile görüştü

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Çavuşoğlu, A Milli Futbol Takımı'nın 2020 Avrupa Şampiyonası Elemeleri H Grubu'nda İzlanda ile yapacağı karşılaşma için Keflavik Havalimanı'na inen Milli Takım kafilesinin ülkeye girişi sırasında İzlandalı yetkililer tarafından gördüğü muameleye ilişkin İzlanda Dışişleri Bakanı Thordarson ile telefonda görüştü.

Çavuşoğlu, muhatabına, Milli Takım'ın İzlanda'ya varmasından 3 hafta önce ve seyahatin hemen öncesinde olmak üzere iki kez Türkiye'nin Oslo Büyükelçiliği ve Reykjavik Fahri Başkonsolosu tarafından bildirimde bulunulmasına rağmen havalimanında Türk Milli Takımı'na yönelik muamelelerin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

 

İzlanda'dan "geç bildirim” yalanı

İzlanda Dışişleri ayrıca, hızlı geçiş talebinin takımın Keflavik'e varışından yalnızca saatler önce gönderildiği için işleme konulamadığını öne sürdü. 
İzlanda makamlarının iddiasıyla ilgili AA’ya bilgi veren Türk diplomatik kaynakları ise açıklamanın gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Kaynaklar, Türkiye’nin kafilenin havalimanında bekletilmeden hızlı geçiş hakkı verilmesi için ilk talebi diplomatik yollarla 16 Mayıs'ta yaptığını, hızlı geçişe ilişkin yazışmanın 6 Haziran'da yinelenerek İzlanda makamlarının dikkatine bir kez daha sunulduğuna dikkati çekti.

 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git İzlanda Dışişleri Bakanından İlginç Çıkış! 'Yaşanan olay...'
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.