Rusya'dan herkesi şaşırtan Venezuela kararı! Resmen darbe vurdular

Rusya devletine ait doğalgaz şirketi Gazprom'un en büyük hissedarı olduğu banka Gazprombank, Venezuela devlet petrol şirketi PDVSA'nın tüm işlemlerini ve hesaplarını dondurdu.

GÜNCEL .
rusyadan herkesi şaşırtan venezuela kararı! resmen darbe vurdular

İngiliz haber ajansı Reuters'a konuşan üst düzey bir kaynak, Rusyadevletine ait doğalgaz şirketi Gazprom'un en büyük hissedarı olduğu bir banka Gazprombank'ın, Venezuela devlet petrol şirketi PDVSA'ya ait hesapları dondurma kararı aldığını açıkladı.

Reuters'a konuşan kaynak, alınan kararın amacının "ABD yaptırımlarından korunmak" olduğunu ifade etti.

RUSYA'DAN HENÜZ RESMİ BİR DOĞRULAMA GELMEDİ

ABD'nin Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido'yu "geçici devlet başkanı" ilan etmesinin ardından, halk tarafından seçilmiş devlet başkanı Nicolas Maduro'nun arkasında duran Rusya'dan bu habere henüz resmi bir doğrulama gelmedi.

GEÇTİĞİMİZ GÜNLERDE REUTERS'IN BİR HABERİ YALANLANMIŞTI

Reuters haber ajansı geçtiğimiz günlerde yayınladığı haberde, PDVSA'nın müşterilerine ödemeleri Gazprombank'ta açılan yeni hesaplar üzerinden yapmaları talebini ilettiği bilgisini içeren bir haber yayınlamıştı. PDVSA'nın bu kararı, Amerikan yaptırımlarını aşmak için aldığı tahmin ediliyordu. Ancak Gazprombank, Reuters'ın haberini kesin bir dille yalanlamıştı.

BU HAMLE MADURO DEĞİL, GUAİDO'YA KARŞI YAPILMIŞ OLABİLİR

Bu arada Rusya'nın bu hamleyi ABD'ye karşı yapmış olabileceği iddia edildi. ABD, PDVSA'nın varlıklarını Guaido'ya teslim edeceklerini açıklayarak Maduro'nun durumunu zorlaştırmıştı. Rusya ise PDVSA'nın borçlarına karşılık, Venezuela'nın yurt dışındaki en büyük varlığı olan Teksas merkezli Citgo isimli şirketin yüzde 49'unu teminat olarak olarak tutuyor. ABD ise Citgo gelirlerinin Guaido'ya vereceğini açıklamıştı. İddiaya göre Rusya yeni hamlesiyle Citgo ve diğer PDVSA varlıklarından Guaido'ya gidecek olan gelirleri kesmeye çalışıyor.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Rusya'dan herkesi şaşırtan Venezuela kararı! Resmen darbe vurdular
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.