AB denetçileri: 'Türkiye, mültecilere verilen yardımla ilgili verilerin hepsini paylaşmıyor'

Avrupa Birliği'nin mali durumunu denetlemekle yükümlü olan Avrupa Denetçiler Mahkemesi (European Court of Auditors), AB'nin Türkiye'ye mülteciler için gönderdiği fonlarla ilgili bir rapor yayımladı. Kurum, Türk yetkililerin yardım alan kişilerin isimlerini ve ne aldıklarını açıklamadığını belirtti.

GÜNCEL .
ab denetçileri: türkiye, mültecilere verilen yardımla ilgili verilerin hepsini paylaşmıyor

BBC Türkçe'nin aktardığı habere göre raporda, kurum öncelikli olarak Türkiye'ye verilmesi öngörülen 3 milyar euroluk yardım paketinin ilk ayağı olarak gönderilen 1.1 milyar euro'ya odaklandı. Bu kapsamda fonun kullanıldığı projelere ziyaretler gerçekleştirildi.

Avrupa Konseyi'nin Türkiye'ye mülteciler adına gönderdiği fonun nasıl kullanıldığını denetleyen kurum raporunda, mülteciler için hızlı bir mekanizma geliştirilerek yanıt verildiği ancak bu mekanizmanın tam olarak iyi bir şekilde koordine edilmediği belirtildi.

 

Geliştirilen projelerin yarısının amacına ulaştığı, ancak yarısının beklenen etkiyi yaratmadığı aktarıldı.

Türkiye'nin 4 milyon kişi ile 'dünyanın en büyük mülteci nüfusuna ev sahipliği yaptığı' belirtilen raporda mültecilere ulaştılan yardımların takip edilmesinde yaşanan zorluklara değinildi.

'PARANIN MÜLTECİLERİE GİTTİĞİNİ GÖRÜYORUZ ANCAK TÜM PARANIN ORAYA GİTTİĞİNİ KESİN OLARAK SÖYLEYEMİYORUZ'

Türk yetkililerin veri koruma kanunları dolayısıyla kurum ile yardımdan yararlanan mültecilerin isimlerini paylaşmadığı, bu yüzden kimlerin yardım aldığını takip edilemediği öne sürüldü. Kurum, Türk yetkililerin yardımı alan kişilerin isimlerini ve ne aldıklarını açıklamadığını belirtti.

 

 

AFP haber ajansına konuşan kurum yetkililerinden Bettina Jakobsen, "Paranın mültecilere gittiğini görüyoruz ancak tüm paranın oraya gittiğini kesin olarak söyleyemiyoruz" dedi. Jakobsen, üç yıldır ilk defa talep ettiği belgelere ulaşamadığını aktardı.

 

Ancak projeleri yürüten Birleşmiş Milletler kurumları ve Avrupa Denetçiler Mahkemesi yetkilerinin, kurdukları kontrol sistemiyle riski kontrol edebildikleri belirtildi. Raporda Avrupa Komisyonu'na Türkiye'ye gerekli verilerin sağlanması için baskı yapılması tavsiyesi verildi.

Avrupa Birliği ve Türkiye arasında 2016 yılında yapılan göçmen anlaşması gereğince Türkiye'ye barındıdığı göçmenler için yardım sağlanması kararına varılmıştı.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git AB denetçileri: 'Türkiye, mültecilere verilen yardımla ilgili verilerin hepsini paylaşmıyor'
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.